Каква е разликата между аналгин или ацетилсалицилова киселина?
За понижаване на температурата и облекчаване на болката, мнозина са изправени пред избор: аналгин или ацетилсалицилова киселина. Помислете за ефекта от наркотиците и разликата между тях, за да разсеете някои митове.
1 Аналгин или ацетилсалицилова киселина: дали е същият или не
Веднага отбелязваме, че това са 2 различни лекарства, които имат различен състав, фармакологично действие, метод на приложение и ефекти върху организма. Аналгин е аналгетик на базата на метамизол натрий. Ацетилсалициловата киселина (Acidum acetylsalicylicum) е Аспирин.
За понижаване на температурата и облекчаване на болката, мнозина са изправени пред избор: аналгин или ацетилсалицилова киселина.
2 Как се различават лекарствата
Аспиринът принадлежи към групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Притежава антипиретични, аналгетични и антиагрегационни свойства.
Аналгин - също НСПВС на пиразолоновата група; аналгетично и противовъзпалително средство.
Фармакологично действие
Аналгин се абсорбира бързо през стомашно-чревния тракт. Фармакологичните ефекти започват след 30 минути и продължават няколко часа. Метамизол натрий се елиминира през пикочната система и червата.
Аспиринът се абсорбира в тънките черва; пиковата експозиция се постига по-бързо - за 15-20 минути.
Показания за употреба
Метамизол натрий е показан за употреба в такива случаи:
- синдром на болка с различно естество (мигрена, менструална болка, зъбобол, невралгия);
- възпаление на мускулна и костна хрущялна тъкан;
- треска с инфекциозно заболяване;
- стомашно-чревни заболявания (гастрит, панкреатит, холецистит);
- настинка, грип.
Аспиринът се използва за следните патологии:
- сърдечно-съдови заболявания от остър и хроничен характер (инфаркт, разширени вени, тромбоза, исхемия, атеросклероза);
- треска и треска при инфекциозни заболявания на дихателната система;
- възпалителни процеси в организма в резултат на наранявания, операции или заболявания;
- зъбни, менструални, главоболие, мигрена.
Състав и форма за освобождаване
Аспиринът се предлага под формата на хапчета. Съставът включва ацетилсалицилова киселина като активна съставка. Допълнителни компоненти: царевично нишесте и микроцелулоза. Под формата на разтвор на лекарството не е, но можете да го подготвите сами, като разбърквате таблетките с физиологичен разтвор. Няма и свещички в чист вид, но можете да си купите антипиретични супозитории с аспирин в състава.
Аспиринът се предлага под формата на хапчета. Съставът включва ацетилсалицилова киселина като активна съставка.
Аналгин се предлага под формата на таблетки, инжекционен разтвор и ректални свещички в чиста форма и в комбинация с други вещества, например с димедрол (свещи с антипиретично средство Analdim).
Дозиране и администриране
Аналгин се приема в зависимост от заболяването. При еднократна употреба са достатъчни 1-2 таблетки. С комплексна обработка - 2 бр. три пъти на ден.
Ацетилсалициловата киселина се приема по 1 таблетка 3 пъти дневно. Лекарят трябва да коригира дозата.
3 Какво е по-добре да приемате аналгин или ацетилсалицилова киселина
Трудно е да се определи какво е най-добре да се вземе, като се избира между тези две лекарства. Всичко зависи от вида на заболяването и желания резултат. Метамизол натрий има ясно изразен аналгетичен ефект. Аспиринът бързо и ефективно облекчава треската, докато болката го блокира по-слаба от метамизол натрий.
Преди да използвате лекарството, трябва да се консултирате с лекарите, които предписват най-ефективните средства във всеки отделен случай.
4 Отзиви за аналгин и ацетилсалицилова киселина
Оксана, 36 години, Астрахан
Аналгинът и ацетилът са незаменими лекарства, които винаги нося със себе си и използвам при всички видове болки. Винаги пия Аналгин от главата, с други болки и слабости приемам Аспирин, помага бързо.
Ирина, на 50 години, Москва
От няколко години страдам от заболявания на сърдечно-съдовата система. Имаше обструкция в съдовете, подути крака. Лекарят съветва да се приема ацетилсалицилова киселина за разреждане на кръвта. Това много помага: подуването спада, почти няма болка.
Какво е ацетилсалицилова киселина: аспирин или аналгин?
Синтезиран от Феликс Хофман (Bayer AG) през 1897 г.
Ацетилсалициловата киселина е широко известна под търговската марка Aspirin
Ацетилсалициловата киселина има противовъзпалително, антипиретично и аналгетично действие, широко се използва при трескави състояния, главоболие, невралгия и др., И като антиревматично средство.
Противовъзпалителният ефект на ацетилсалициловата киселина (и други салицилати) обяснява неговия ефект върху процесите, възникващи във възпалителния фокус: намаляване на пропускливостта на капилярите, намаляване на хиалуронидазната активност, намаляване на енергийното снабдяване на възпалителния процес чрез инхибиране на образуването на АТФ и др.
Антипиретичният ефект е свързан и с ефекта на терморегулацията върху хипоталамусните центрове.
Аналгетичният ефект се дължи на ефекта върху центровете на болковата чувствителност, както и на способността на салицилатите да намалят алгеногенния ефект на брадикинина.
Ацетилсалицилова киселина: инструкции за употреба. Какво помага на лекарството
Ацетилсалицилова киселина - средство, което има изразено противовъзпалително действие. Лекарството премахва висока температура и болка, намалява прилепването на тромбоцитите. Научете се как да използвате лекарството, в какви количества и какво помага ацетилсалициловата киселина - подробни инструкции за употреба съдържат цялата необходима информация.
Фармакологично действие
Инструментът предотвратява синтеза на простагландини, които участват във възпалителни процеси, допринасят за появата на болка и треска. В резултат на значително намаляване на броя на простагландините, кръвоносните съдове се разширяват, което допринася за повишено изпотяване. Така лекарството има антипиретично действие.
С медикаменти, нервните окончания стават по-малко чувствителни към болка. Лекарството се приема през устата, максималното ниво на активното вещество в кръвта се достига за кратко време - за 10-20 минути. Нивото на салицилат, което се проявява в резултат на метаболизма, се увеличава в рамките на два часа. Отстраняване на компонентите на лекарството, произвеждано от бъбреците. Частично елиминиране се извършва 20 минути след прилагане на лекарството, салицилат се отстранява частично от тялото след 2 часа.
Форма и състав за освобождаване
Ацетилсалициловата киселина се предлага в таблетки. Съставът е представен с различно количество активно вещество - 100, 250, 50 mg, допълнено с лимонена киселина и картофено нишесте.
Аспирин и аналгин
Много от тях се интересуват от аспирин - дали е ацетилсалицилова киселина или не? Дали е ацетилсалицилова киселина аспирин или аналгин? Аспиринът е производно на салицилова киселина. Ацетилсалициловата киселина, която често се нарича аспирин, се получава чрез заместване на една хидроксилна група. Следователно, аналгинът е напълно различно лекарство.
Какво помага ацетилсалициловата киселина
В продължение на много десетилетия, аспирин - най-популярният наркотик в света.
Лекарството се предписва за откриване на:
- треска;
- ревматоиден артрит;
- остра ревматична треска;
- синдром на роклята;
- ревматична хорея;
- инфаркт, при който са засегнати белите дробове;
- остро възникващ тромбофлебит;
- главоболие, включително мигрена;
- остеоартрит;
- невралгия;
- различни болки - със заболявания на зъбите, с менструация, придружени от дискомфорт; болки в мускулите и ставите;
- заболявания на гръбначния стълб, придружени със синдроми, списъкът се представя с остеохондроза, ишиас, лумбаго;
- миокарден инфаркт, исхемична болест на сърцето, предсърдно мъждене, тромбоемболизъм (използван за профилактика).
Противопоказания и странични ефекти
Изброени са противопоказания за употреба на лекарства, което включва:
- портална хипертония;
- кървене в храносмилателния тракт;
- Синдром на Reye;
- хеморагична диатеза;
- аспиринова триада;
- недостатъчно количество витамин К в организма и глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
- наличието на ерозивни и язвени поражения в стомашно-чревния тракт в остра форма;
- хемофилия;
- недостатъчност на черния дроб и бъбреците;
- наличието на стратифицираща аортна аневризма;
- хипопротромбинемия;
- периоди на бременност, кърмене;
- прекомерна чувствителност на организма към компонентите на този инструмент и други лекарства, които елиминират възпалителните реакции, което се проявява с развитието на ринит и появата на уртикария.
Възможни отрицателни реакции
Някои хора могат да развият странични ефекти:
- диария;
- гадене;
- кожни обриви;
- появата на тинитус;
- появата на ерозивни и язвени поражения, кървене в храносмилателния тракт;
- ангиоедем;
- развитие на аспириновата триада;
- появата на болка в корема;
- появата на тромбоцитопения, анемия;
- развитието на анорексия;
- Синдром на Reye;
- бронхоспазъм;
- появата на главоболие, замаяност;
- зрителни увреждания;
- хеморагичен синдром;
- влошаване на хроничната сърдечна недостатъчност;
- нарушения на бъбреците и черния дроб.
Ако лекарят предпише ацетилсалицилова киселина, инструкциите за употреба и противопоказанията трябва да бъдат внимателно проучени, за да се избегнат негативните последствия.
Използването на големи дози от средства
Ако използвате лекарството в големи количества, което не съответства на препоръчителните дози, може да има отрицателни реакции. Предозирането причинява следните проблеми:
- нарушения на киселинно-алкалния баланс и електролита;
- объркване;
- гадене, придружено от повръщане, наличие на болка в корема;
- дехидратация;
- проблеми със слуха и зрението;
- тремор;
- сънливо състояние.
В редки случаи злоупотребата с наркотици води до метаболитна ацидоза и кома.
Как да приемате
Според инструкциите за употреба на ацетилсалицилова киселина, таблетките се приемат след хранене. Можете да пиете лекарството не само с обикновена вода, но и с алкална минерална вода, както и с мляко.
Дозата се определя от лекаря. Ако не е възможно да се консултирате с лекар и проблемът е незначителен, аспиринът може да се приема в количество от 1-2 таблетки, което съответства на 500-1000 мг. Дозата е показана за възрастен. Допускат се 3-4 лекарства на ден.
Мога ли да използвам 2 таблетки ацетилсалицилова киселина 4 пъти дневно? Не използвайте лекарството в такива количества. Максималната дневна доза съответства на 6 таблетки. Да се лекува с лекарството може да бъде не повече от две седмици.
Ефект върху съсирването на кръвта
Ацетилсалициловата киселина разрежда кръвта. За да научите как да приемате хапчета, за да подобрите реологичните свойства на кръвта, трябва да се консултирате с лекар. Специалистът ще избере индивидуалната доза. За да се предотврати адхезията на тромбоцитите, лекарството се използва в размер на 0,5 таб. / Ден. Продължителността на курса обикновено е 2-3 месеца.
Инфаркт на миокарда
За да се предотврати инфаркт на миокарда се използват 250 mg от лекарството на ден. За тромбоемболизъм и нарушения на мозъчното кръвообращение използвайте и 0,5 таб. / Ден. Постепенно количеството на лекарството се увеличава до 1000 mg (2 таб. / Ден).
Инструкции за употреба на ацетилсалицилова киселина при температура при деца и възрастни
Обикновено аспирин се предписва при настинки.
Таблетките при температура не се използват на празен стомах. Ако трябва да намалите температурата на възрастен, препоръчителната доза е 250-1000 mg от лекарството. Лекарството може да се приема 3 или 4 пъти на ден.
При температура на децата дават от 100 до 300 мг. Желателно е лекарят да избере дозата на лекарството. Размерът на дозата на децата се определя според възрастта.
- На дете над две години се дават 100 мг медикаменти.
- С три години е позволено да се използват 150 mg.
- Когато се лекува дете на възраст над четири години, трябва да се използват 200 mg, а при лечение на деца на възраст над пет години - 250 mg.
- Ацетилсалициловата киселина в препоръчаното количество дете може да се дава 3 или 4 пъти на ден.
С главоболие
Ацетилсалициловата киселина е ефективно средство за лечение на главоболие. Можете да приемате парацетамол. Лекарството е мощно, защото може да се възползва както на тялото, така и на вредата. Когато определяте подходящата доза на агента, трябва да бъдете възможно най-внимателни. Ако останалата част не е планирана в близко бъдеще, вземете две хапчета. Ако след приема на лекарството можете да спите или да почивате, дозата трябва да бъде намалена до 0,5-1 таблетка. За да се постигне желания ефект, лекарството трябва да се приема веднага след появата на дискомфорт.
Посочените дози лекарства са предназначени да бъдат взети от възрастен. За децата този вариант на лечение не е подходящ.
махмурлук
Независимо от причините за главоболие, е възможно да се реши ефективно проблемът. Например, в ежедневието хората често приемат наркотик с махмурлук. Но не трябва да забравяме, че лекарството елиминира само болката, но не и самия махмурлук. За махмурлук използвайте други лекарства, за да се отървете от проблема.
Как аспиринът влияе върху кръвното налягане
Аспиринът увеличава или намалява кръвното налягане? Лекарството не влияе на кръвното налягане. Способността на инструмента да премахне болката при мигрена и да намали вътречерепното налягане се обяснява с способността му да разрежда кръвта. Да се използва лекарството при хипертония е вредно поради риска от кървене.
Приемане по време на менструация и зъбобол
Мога ли да използвам инструмента за менструация? В такива случаи можете да използвате лекарството, но с повишено внимание и преди консултация с лекар. Препоръчителната доза - 1 таблетка 2 пъти на ден, но все пак е по-добре да се използват други болкоуспокояващи за тази цел - аналгин, спазмалгон, но силози.
Той помага на аспирин и зъбобол, защото може да има изразено обезболяващо действие. Но не може да се използва повече от 4000 мг на ден. В противен случай може да се появят тежки увреждания на мозъка и вътрешните органи. Деца под 12 години трябва да вземат други лекарства, като бременни жени. Когато зъбобол, парацетамол ще помогне.
Как да се отървете от акне
Лекарството помага да се отървете от акне. Действа бързо и е едно от най-ефективните средства. Ацетилсалициловата киселина, когато се използва за лицето, унищожава бактериите, които помагат за спиране на възпалителния процес и изсушаване на кожата. За лечение, таблетката трябва да бъде разтворена във вода и течността, използвана за избърсване. Разтворът се нанася по посока, директно върху акне.
маски
- Маската с мед за лицето помага да се лекува кожата. За 3-4 таблетки, 1 чаена лъжичка мед и вода са необходими. и 5 капки, съответно. От тези компоненти се приготвят каша, която се прилага за четвърт час. Отмийте остатъците с топла вода.
- Маска с ацетилсалицилова киселина за акне може да съдържа други съставки, като черна глина. Компонентът се приготвя в количество от няколко супени лъжици, разреден с вода, за да се получи хомогенна маса. След това се добавя последната и основна съставка, ацетилсалицилова киселина, под формата на прах (1 табл. На 1 супена лъжица глина). Готвената каша покрива кожата на лицето за 20 минути, след което се изплаква с хладка вода.
Ако решите да използвате ацетилсалицилова киселина за борба с акне, не забравяйте, че курсовете трябва да бъдат къси, в противен случай можете да пресушите кожата си. Ако имате суха кожа, бъдете внимателни при избора на този метод за лечение на акне.
Ацетилсалициловата киселина е подходяща за лицето, когато кожата е мазна
Преди да приложите маските, уверете се, че реакцията на тялото към ефектите на компонентите е нормална. В противен случай съществува риск от дразнене. Когато търсите продукт с ацетилсалицилова киселина за акне, прегледите ще ви помогнат да направите най-подходящия избор.
Ацетилсалицилова киселина за коса
Аспиринът има благоприятен ефект върху космените фоликули. Лекарството:
- възстановява блясъка;
- елиминира ефектите от неуспешно оцветяване;
- осветлява неоцветената коса по естествен начин;
- увеличава обема;
- ускорява процеса на растеж;
- неутрализира отрицателните ефекти на хлора при посещение на басейна;
- елиминира електрификацията и алопецията.
Въпреки това, използването на аспирин за възстановяване на косата не е възможно за всички и не винаги. Не можете често да правите компреси и маски. Когато се използва външно, основният компонент на инструмента прониква добре през тъканта. Аспиринът за коса може да се използва от 12 години, тъй като при по-ранна употреба съществува висок риск от синдром на Рейе. Тези, които имат екзема, псориазис или суха себорея, както и собственици на грижи за чувствителна кожа, въз основа на употребата на ацетилсалицилова киселина, не са подходящи.
Нанесете просто: разтворете 2-3 таблетки в топла вода и добавете към всяка маска за коса.
Раждане, кърмене
Когато бременността е строго забранено да се използва ацетилсалицилова киселина. Кърмещите майки също не трябва да използват лекарства. Бременните жени не се предписват лекарства поради съдържанието на вредни вещества.
Аспирин и алкохол
Важно е да знаете как да приемате лекарства, за да не навредите на тялото си.
Съвместими ли са ацетилсалициловата киселина и алкохола?
С едновременната им употреба се дразни лигавицата на храносмилателния тракт, възможно е да се провокират развитието на алергии, появата на язви и интрагастрално кървене, появата на инсулт, инфаркт. Смъртта е възможна.
Необходимо е да се приемат лекарства преди употреба на алкохолни напитки. Използвайки го за един ден, можете да намалите тежестта на махмурлука.
Кофеинова комбинация
С лекарството можете да използвате кофеин. Въпреки това, има противопоказания, защото трябва да се консултирате с Вашия лекар.
Срок на годност
Срокът на годност на лекарството е 2 години. Необходимо е продуктът да се съхранява при стайна температура на място, където светлината и влагата не проникват, деца и животни нямат достъп.
Какво е ацетилсалицилова киселина, какво помага и как се приема, посочено в инструкциите за употреба. Особено важно е да се консултирате с лекар при лечение на деца. За младите пациенти лекарството може да бъде много опасно.
Каква е разликата между аналгин или ацетилсалицилова киселина?
Ацетилсалициловата киселина (ASA) и Analgin са нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), тъй като механизмът им на действие се основава на необратимото инхибиране на циклооксигеназата (COX). По този начин те помагат да се инхибира образуването на простагландини и да се намали интензивността на възпалителния процес. И двете лекарства показват антипиретични и аналгетични свойства.
Показания за употреба
Тези лекарства се използват за приготвяне на чаши:
- пиретична телесна температура с фебрилен синдром;
- болка синдром на слаба и умерена тежест;
- възпалителен процес.
АСК се използва за превенция на сърдечно-съдови заболявания, които могат да бъдат предизвикани от кръвни съсиреци.
Фармакологично действие
Аналгетичните свойства на Analgin се дължат на инхибиране на образуването на ендогенни вещества. Антипиретичният ефект се свързва с потискането на синтеза и потискането на освобождаването на вещества от неутрофилни левкоцити и бактериални ендотоксини. Инхибирането на образуването на простагландини води до намаляване на активността на възпалителните процеси.
Механизмът на действие на АСК също се основава на блокирането на СОХ ензимите и ефекта върху центровете на болка и терморегулацията в централната нервна система.
Аналгин и ацетилсалицилова киселина - същото ли е?
Тези лекарства имат същите свойства и механизъм на действие, но не са аналози на активното вещество. Ацетилсалициловата киселина се произвежда на основата на салицилов естер на оцетната киселина, а активният компонент на аналгин, метамизол натрий, е производно на пиразолон.
Състав и форма за освобождаване
Analgin се предлага под формата на:
- Metamizole Натрий 500 mg / таблетка;
- воден разтвор (50% или 25%) за IV и IM инжектиране (ампули, 1 или 2 ml).
Спомагателни вещества (в таблетката):
- захар;
- картофено нишесте,
- калциев стеарат
- талк.
ASC има само таблетна форма на освобождаване с доза от 500 mg / таблетка ацетилсалицилова киселина:
- лимонена киселина;
- картофено нишесте.
Дозиране и администриране
Аналгин таблетки се приемат през устата 2-3 пъти на ден след хранене.
Максималната единична доза - 1 g дневно - 3 g.
Единична доза:
Разтворът на Analgin се прилага в / в или интрамускулно 1 до 2 мл 2-3 пъти на ден. Децата се използват в доза от 50-100 mg на 10 kg телесно тегло (до 1 година, само интрамускулно приложение и не повече от 3 дни).
Ефектът на АСК върху тялото зависи от дозата:
- малки дози (30-300 mg / ден) имат антитромбоцитен ефект върху кръвта;
- средни дози (2-4 g / ден) намаляват пиретичната телесна температура и облекчават болката;
- големи дози (4-6 g / ден) имат противовъзпалително действие.
Специални инструкции
Бременност и кърмене
Тези лекарства не могат да бъдат използвани през I и III триместър на бременността и по време на кърмене.
Възраст на децата
АСК не се прилага в педиатрията. Аналгин се използва с повишено внимание при лечението на деца до 3 месеца.
Напредна възраст
Хората на възраст над 50 години могат да имат АСК за превенция на сърдечно-съдови заболявания.
С абнормна чернодробна функция
С повишено внимание Analgin възложени на лица, страдащи от алкохолна зависимост, с токсично увреждане на черния дроб.
За нарушения на бъбреците
Условно е приемливо да се използва Analgin за лечение на пациенти с анамнеза за пиелонефрит или гломерулонефрит.
Предозиране и странични ефекти на ацетилсалицилова киселина
Употребата на повече от 100 mg / kg на ден в продължение на 2 дни може да доведе до предозиране.
Най-изразеният страничен ефект при използване на АСК е нарушение на цитозащитните свойства на клетките в периферните тъкани, които могат да провокират язви в стомашно-чревния тракт.
Употребата на ASK при вирусни инфекции може да доведе до синдром на Reye - остра чернодробна недостатъчност.
Противопоказания
Analgin не може да се използва, ако е налице в историята:
- свръхчувствителност към лекарството;
- агранулоцитоза;
- левкопения;
- неутропения;
- анемия;
- бъбречна или чернодробна недостатъчност;
- дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
- астма, причинена от приема на НСПВС.
Ацетилсалициловата киселина има следните противопоказания:
- непоносимост към НСПВС;
- язви в храносмилателния тракт;
- хемофилия;
- панкреатит;
- тромбоцитопения;
- кървене в храносмилателния тракт;
- астма за назална полипоза;
- сърдечна, чернодробна или бъбречна недостатъчност;
- хеморагична диатеза;
- дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа.
- възраст до 15 години.
И двете лекарства са противопоказани по време на бременност и кърмене.
Влияние на Analgin върху шофирането
Взаимодействие с други лекарства
Противовъзпалителните средства, когато се използват заедно с метотрексат в доза ≥ 15 mg / седмица, намаляват бъбречния клирънс на метотрексат и го принуждават да се свържат с плазмените протеини.
Съвместимост с алкохол
Алкохолът увеличава хепатотоксичността на лекарствата.
Условия за продажба на аптеки
Условия за съхранение и срок на годност
Да се съхранява за не повече от 4 години на сухо място, недостъпно за деца, при температура не по-висока от 25 ° С.
Цената на лекарството и неговите аналози
Цената на АСК (500 мг / таб., 10 бр. / Бл.) - от 9 рубли.
Пълният аналог на АСК е немският Аспирин.
Цената за Аналгин (500 мг / таб., 10 бр. / Бл.) - от 12 рубли.
Отзиви
А. М. Петрова, терапевт: "Аналгин или ацетилсалицилова киселина - можете да изберете всяко лекарство за облекчаване на симптомите, стига да няма противопоказания."
Романов П. Ю., кардиолог: “Лекарствата нямат терапевтичен ефект, действат като антипиретични и аналгетични лекарства”.
Марина, 35 г., Калуга: „Използвах лекарства за главоболие. ASK има много странични ефекти, така че предпочитам Аналгин. "
Олег, 46-годишен, Уфа: „Тези и други таблетки отдавна са доказали, че са ефективни лекарства за топлина и болка.”
Каква е разликата между аналгин и аспирин?
Аналгин и Аспирин са обичайни лекарства, които могат да бъдат намерени на пазара. И двете лекарства присъстват в почти всяка домашна кутия за лекарства. Използва се за болка с различен произход, треска, възпаление.
Аналгин и Аспирин са обичайни лекарства, които могат да бъдат намерени на пазара.
Каква е разликата и приликите?
Лекарствата принадлежат към една и съща фармацевтична група - нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). Лекарствата от тази група не съдържат хормони, нямат странични ефекти, които могат да възникнат поради хормонална терапия. Лекарствата не съдържат едно и също активно вещество, те принадлежат към различни видове НСПВС поради различния произход на активната съставка: Аспирин - към производни на салициловата киселина, Аналгин - към пиразолидин.
Инструкции за Analgin
Аналгин се предлага в таблетки. Активното вещество е натриев метамизол, но съдържа захар, нишесте, талк, калциев стеарат.
Терапевтичният ефект е аналгетичен и антипиретичен. То влияе върху производството на простагландини, намалявайки нивото им. Той има слаб ефект, който премахва възпалителните процеси.
Аналгин се използва за болка, причинена от различни причини: главоболие и зъбобол, мигрена, болезнена менструация, мускулна болка, невралгия, болка след операция. В комбинация с лекарства, които имат спазмолитичен ефект, могат да се използват при бъбречни и жлъчни колики. Използва се по време на треска, причинена от инфекциозни заболявания.
Аналгин не трябва да се използва по време на бременност и кърмене, нарушения в бъбреците и черния дроб, различни кръвни патологии, бронхиална астма и свръхчувствителност към активното вещество.
Вземете 1 таблетка след хранене 2-3 пъти на ден. За 1 прием можете да вземете максимум 2 таблетки на ден - 6 бр.
Инструкции за аспирин
Аспиринът се продава в таблетки. Активната съставка в състава е ацетилсалицилова киселина. Лекарството има аналгетичен ефект, премахва възпалението, облекчава температурата. Има антиагрегативно действие - намалява вероятността от образуване на кръвни съсиреци.
Аспиринът се използва за облекчаване на различни болкови синдроми и при повишаване на температурата по време на остри инфекции. Премахва болката:
- главоболие;
- четка за зъби;
- по време на менструация;
- в гърба;
- мускул;
- ставен;
- в гърлото.
Не можете да приемате лекарството по време на бременност, кърмене, деца под 15 години, с патологии на черния дроб и бъбреците, различни кръвни заболявания, астма, кървене в стомашно-чревния тракт.
Приемайте таблетки Аспирин след хранене. Единична доза не надвишава 2 таблетки, дневната доза е 6 бр.
Какво е по-добре да се вземе - Аналгин или Аспирин?
Лекарствата имат сходни показания за употреба.
При температура
И двете лекарства имат антипиретичен ефект. При високи температури, особено ако няма резултат от употребата на ибупрофен и парацетамол, можете да приемате Аспирин с Аналгин. Тази комбинация бързо намалява топлината. Но това трябва да се направи в отделни случаи, едновременното прилагане на таблетки на постоянна основа може да доведе до усложнения.
От главоболие
И двете лекарства работят добре с главоболие. Той помага, включително и с главоболие, което се е случило по време на махмурлука. Но не се препоръчва едновременно приемане на Аспирин и Аналгин с алкохол. Заслужава да се отбележи, че лекарствата намаляват усещането за болка, но не отстраняват проблема, който го причинява. Консултирайте се с лекар за по-нататъшно лечение.
При педиатрична терапия
Лекарствата не се препоръчват за употреба при деца, защото могат да доведат до здравословни проблеми. Особено опасно е, че в редки случаи може да се появи синдром на Рей - животозастрашаващо заболяване, което се появява при деца и юноши.
Аналгин или Аспирин може да се дава на деца само като последна инстанция, ако други лекарства не се справят със задачата.
Становище на лекарите за Аналгин и Аспирин
Fominyh MA, стоматолог, Нижни Новгород.
Аналгин - ефективно лекарство с минимални нежелани реакции, което се приема с много показания. В стоматологията се използва за облекчаване на болката след отстраняване на зъбите. Пациентите реагират добре - болката изчезва от почти всички и за кратко време.
Ханова С.П., психолог, Иркутск.
Аналгин е по-добре да се закупи по лекарско предписание и предписано от лекар. Въпреки наличността, лекарството може да предизвика нежелани ефекти, особено при продължителна употреба. Да, и просто премахване на болката, като едно хапче, а не премахване на причината - не винаги правилния подход.
Стрижак О.В., Ръчен терапевт, Новосибирск.
Аналгин е често срещано и достъпно лекарство, което много хора използват самостоятелно. Въпреки това, не всеки е наясно със страничните ефекти, които може да причини. При продължителна употреба води до големи проблеми със стомаха и бъбреците. Поради това не препоръчвам да го приемате.
Касаткин Д.С., неврохирург, Москва.
Основната задача на Аспирин е да намали температурата и да елиминира болката. Най-често се използва при настинки. Удобна форма на освобождаване, в таблетки, ви позволява да вземете инструмента сами. Също така лекарството има ефект, който предотвратява образуването на кръвни съсиреци. Използва се за някои операции в неврохирургията.
Цыганок С.А., офталмолог, Воронеж.
Аспиринът е много ефективен, особено при симптоми на абстиненция. Сред нежеланите събития е висок риск от стомашно кървене. Често има ситуация, че хората със сърдечни заболявания приемат лекарството неконтролируемо. Продължителната употреба може да доведе до усложнения.
Аналгин и Аспирин помагат при главоболие, което се случи по време на махмурлука.
Отзиви на пациента за аналгин и аспирин
Катя, 31 г., Хабаровск.
Аналгин приемам често - и с главоболие, и с болка в корема. Представител на добри аналгетици. Но след като се запознах с мнението на лекарите за подготовката, разбрах, че на пръв поглед невинно лекарство може да доведе до големи здравословни проблеми. Лекарството помага, но не винаги, зависи от индивидуалните характеристики.
Владислав, 23 години, Санкт Петербург.
Често изпитвам главоболие поради проблеми с шийката на гръбначния стълб, която се появи в детството. Приемам Аналгин, тъй като е евтин и достъпен наркотик. Ефектът е слаб, болката понякога изчезва само след 3 таблетки. Не препоръчвайте употребата на лекарството по време на менструация.
Маргарита, 34 години, Москва.
Опитвам се да осигуря винаги присъствието на Аспирин в комплекта за първа помощ. Използвам за настинки, когато температурата се повиши. Лекарството има евтина цена и добра ефикасност. По-скъпите лекарства често нямат желания ефект. Отнасям се към възрастните и сина еднакво, нямаше проблеми.
Игор, 61 г., Сочи.
В семейството често се използва аспирин. Инструментът е добре доказан като антипиретик. Ефектът е бърз. За да свалям топлината, опитах други лекарства - те не са толкова ефективни. Първо вземам половината от аспириновите хапчета, после цялото. Инструментът е евтин, често препоръчват лекарите. Има случаи, при които действието на Аспирин не е достатъчно.
Антипиретик за деца Парацетамол Нурофен Нимулид Аналгин. Мама е лекар. За всяко дете - най-добрият лекар
Съдържанието
Кога да се даде на детето антипиретик?
Ако детето има повишена температура, родителите искат и трябва да помогнат на детето преди лекаря да пристигне.
Кога е необходимо да се даде на детето антипиретик? В тази връзка препоръките на СЗО и препоръките на руските лекари се различават донякъде.
СЗО препоръчва да се вземе противогрипна светлина при телесна температура над 39-39,5 ° С, като се обяснява, че при повишена телесна температура тялото влошава метаболитните процеси и произвежда защитни антитела, т.е. тялото се бори с инфекцията. Но има групи деца, за които СЗО препоръчва понижаване на по-ниската температура: 38 ° C и дори 37,5 ° C. Това са деца на първите 3 месеца от живота, деца от рисковата група за поява на припадъци на фона на висока температура (страдащи от епилепсия, неврологична патология, с анамнеза за фебрилни конвулсии), деца и възрастни, които не понасят висока температура (ако състоянието на пациента се влоши) ).
Педиатричните лекари в Русия обикновено препоръчват понижаване на телесната температура над 38–38,5 ° C, особено вечер и през нощта. Тези препоръки са свързани с факта, че
Треска - защитна и адаптивна реакция на организма
Треска е защитна и адаптивна реакция на тялото, която възниква в отговор на експозиция на патогенни стимули и се характеризира с преструктуриране на процесите на терморегулация, водещо до повишаване на телесната температура и стимулиране на естествената реактивност на организма. Биологичното значение на треската е да се засили имунната защита. Повишаването на телесната температура води до увеличаване на фагоцитозата, увеличаване на синтеза на интерферони, активиране и диференциране на лимфоцити и стимулиране на генезиса на антитела. Повишената телесна температура предотвратява размножаването на вируси, коки и други микроорганизми.
Треска е коренно различна от повишаването на телесната температура, наблюдавана по време на прегряване на тялото, което се дължи на различни причини: със значително повишаване на температурата на околната среда, активна мускулна работа и др. При прегряване, терморегулационният център е настроен да нормализира температурата, а по време на треска. целенасочено възстановява "зададената точка" до по-високо ниво на телесна температура.
Инжектирането на ангинин с дифенхидрамин е много ефективен анестетик, който действа след 10 минути. Може да се използва при увреждания при възрастни и деца, както и при съмнения за бъбречна колика. Аналгинът и дифенхидраминът са много добре съвместими, те се допълват взаимно и се използват за зъбобол, мигрена, невралгия, миалгия, следоперативна болка. Деца тази комбинация от лекарства е по-добре да се дават таблетки. Преди да приложите инжекцията, първо напишете analgin в спринцовката, след това Dimedrol и бавно инжектирайте лекарството. При високи температури тази инжекция дава добър резултат, само след като трябва да пиете половин литър вода. За продажба се предлагат супозитории Analdim с дифенхидрамин и аналгин, които трябва да се прилагат 1-3 пъти на ден в ректума. Обикновено се предписват на деца. Не трябва да комбинирате тези лекарства за патологии на бъбреците и черния дроб, за захарен диабет, кръвно заболяване, бронхиална астма и по време на бременност.
Аналгин и аспирин: да се пие или не
Citramon се основава на постъпването на аспирин, първият от отворените нестероидни противовъзпалителни средства. Неговите свойства в момента се изпитват в достатъчна степен, страничният ефект (ако се наблюдава дозата) практически отсъства, така че хапчетата могат да се използват както от по-възрастните, така и от децата от 10-годишна възраст.
Приемът на аспирин подобрява кръвообращението в областта на съдовото главоболие, което води до оттегляне на симптомите.
Но от друга страна, хапчетата имат негативни свойства. Тъй като е ацетилсалицилова киселина, обикновено се използва за дразнене на лигавиците. Честата употреба на цитрамон води до язви, намаляване на кръвосъсирването и алергични реакции. Но с тези свойства, аспирин (и Citramon, съответно) се предписват за съдова тромбоза или за нейната превенция.
- Здравето е нормално,
- Кожата е розова или леко зачервена, влажна и топла, отделя топлина.
- Разликата между ректална (вътрешна) и аксиларна (кожа) температура е по-малка от 1 ° С.
- Тахикардията и повишеното дишане съответстват на нивото на повишаване на температурата (нормално, когато температурата се повишава на всеки градус над 37 ° C, скоростта на дишане се увеличава с 4 в 1 мин, а сърдечната честота с 10-15 за 1 мин).
- Това е прогностично благоприятна треска. С него често няма нужда да се използват антипиретични лекарства.
- Благополучието страда много,
- Има треска, кожата е бледа, мраморен вид, ноктите и устните са синкави,
- Краката и дланите са ледени, кожата е хладна и суха на допир,
- Разликата между ректалната и аксиларната температура е над 1 ° С,
- Температурата постоянно нараства,
- Тахикардията е по-висока от очакваната при дадена температура,
- Може да има делириум, гърчове, тръпки с мускулни тремори.
- "Белият" тип треска се счита за прогностично неблагоприятен и изисква незабавна помощ. Antipyretic в този случай са необходими, но само в комбинация с вазодилататори (no-spa) и антихистамин (дифенхидрамин, tavegil) лекарства. Ефектът при използване само на антипиретици е незначителен или липсва.
Когато е „розово” е необходимо да се охлади тялото: отстранете излишното облекло и одеяло, избършете кожата със студена влажна кърпа или издухайте вентилатор, поставете контейнери със студена вода под мишниците и в областта на слабините (има големи съдове). В "бялата" треска трябва да се затопли - да се затопли, да се покрие и да се поти добре. В случай на "бяла" треска, в никакъв случай не може да се намали температурата, използвайки студено почистване, тъй като при охлаждане спазмите на кожните съдове и отделянето на топлина намаляват. Температурата на кожата, ние със сигурност намалява, но температурата на вътрешните органи ще се увеличи още повече. При този вид треска, поради изключително лошото здравословно състояние, температурата понякога трябва да се намали още при 37,5 ° С.
Следователно, противопоказание за употребата на аспирин е стомашно-чревната язва - поради теоретичния риск от кървене. Лекарства, базирани на ацетилсалицилова киселина, ако решите да ги лекувате, е по-добре да не приемате по време на махмурлук, а предварително, преди празника - това ще намали предстоящото микротромбоза в малките съдове на мозъка и частично предотврати подуването на тъканите.
Предназначение: антипиретично, аналгетично, кардиопротективно (намалява риска от инфаркт и инсулт) означава.
Каква е опасността: стомашната лигавица е дразнещо активна. Употребата на големи дози от лекарството неконтролируемо може да предизвика язви, язви на дванадесетопръстника и т.н. Следователно е невъзможно да се използва лекарството за пациенти с язва и ерозивен гастрит! Ако не сте получили такива диагнози, но често сте измъчвани от болки в стомаха, киселини в стомаха, трябва да се консултирате с Вашия лекар, ако можете да използвате това лекарство. За предотвратяване на инсулт, лекарите препоръчват, като правило, по-леки форми на аспирин.
analgene
СЗО има негативно отношение към употребата си в медицинската практика, тъй като тя неблагоприятно засяга хемопоетичната система, черния дроб и бъбреците. Препоръчително е да се използва аналгин от време на време, само с неефективност на други болкоуспокояващи.
Въпреки това, аналгинът все още има някои предимства. На първо място, това е изразен анестетичен ефект и наличието на бързодействаща лекарствена форма. Аналгин може да се използва като разтвор за интрамускулно или интравенозно приложение. В допълнение, лекарството е много достъпно: таблетки струва около 2-5 рубли.
Абсолютно безопасни лекарства не съществуват, така че всеки път трябва да обмислите всички възможни рискове от тяхната употреба. Лекарите не съветват да приемат каквото и да е лекарство самостоятелно, а само по предназначение. В допълнение, трябва внимателно да прочетете инструкциите, а след това не се оплакват.
Меркуриевите термометри могат да имат табу
Световната здравна организация препоръчва да се забранят живачни термометри. Такива температурни метри са по-точни от електронните, но са много по-опасни. Меркуриевите термометри предлагат да спрат производството и продажбата. И те искат напълно да се отърват от тях до 2020 година.
Може ли аспиринът и аналгинът да се използват заедно?
Евтините лекарства Аспирин и Аналгин се използват в медицината дълго време. Те могат да бъдат закупени във всяка аптека и без рецепта. Във всеки дом има поне един от тези наркотици. Но днес е все по-възможно да се чуе аргумент дали тези популярни таблетки са толкова добри.
Евтините лекарства Аспирин и Аналгин се използват в медицината дълго време.
Характеристики на Аспирин
Аспиринът е лекарствен състав, получен от взаимодействието на салициловия и оцетния анхидрид. В допълнение към активното вещество (ацетилсалицилова киселина - АСК), то включва консерванти, стимуланти, ентеросорбенти.
- имат кисел вкус;
- слабо разтворим в студена вода;
- разтвори в кипяща вода и алкохол.
Ползите от лекарството:
- понижава температурата;
- облекчава възпалението;
- действа като слабо болкоуспокояващо;
- изтъняване на кръвта, предпазва от образуването на кръвни съсиреци.
Аспиринът е лекарствен състав, получен от взаимодействието на салициловия и оцетния анхидрид.
Като противогрипно средство, Аспиринът се предписва под формата на инжекции (например, Acelisin). Но по-често се използва от пациенти, страдащи от сърдечни и съдови проблеми.
Как действа Аналгин
Свойствата на аналгин (активна съставка - митамизол натрий) се състоят в забавяне на активността на ензима циклооксигеназа, който е отговорен за синтеза на вещества, които провокират болка в нервните окончания. Таблетите помагат с:
- усещане за болка;
- слаба топлина;
- повишена киселинност на стомаха.
Аналгин се използва за болка с различен произход:
- невралгия;
- ишиас;
- мускулни болки;
- птиците;
- следоперативна болка;
- жлъчна колика;
- треска;
- главоболие и зъбобол.
Свойствата на Analgin се състоят в забавяне работата на ензима циклооксигеназа, който е отговорен за синтеза на вещества, които провокират болка в нервните окончания.
Съвместно действие
АСК има по-изразен антипиретичен ефект. При наличие на силна болка, но липсата на топлина с помощта на ефективен аналгетичен аналгин. Тяхното съвместно назначение е насочено към укрепване на индивидуалните показатели на всяка от тях, сместа се показва с едновременното появяване на:
Каква помощ заедно
Аспирин с аналгин лекува:
- ревматизъм;
- птиците;
- настинки;
- вирусни инфекции;
- зъбобол, придружен от треска и възпаление.
Но само лекар трябва да предпише комбинация от тези два аналгетика. Преди употреба трябва да прочетете инструкциите, за да изключите противопоказанията и нежеланите реакции.
Противопоказания
Аналгинът е забранен в много страни. Нашите лекари също подхождат внимателно към употребата му, тъй като тя е призната за силен токсин. Инструментът не се предписва на пациенти:
- с индивидуална непоносимост;
- със слаб имунитет;
- със сърдечни заболявания;
- за кръвни заболявания;
- със съдова патология;
- за нарушения в черния дроб и бъбреците;
- хипотония;
- бременни жени;
- по време на кърмене;
- деца до 2 години.
Тъй като Аспиринът също е аналгетик, много от неговите противопоказания са подобни на Аналгин:
- токсичен;
- не е подходящ за пациенти с бъбречна и чернодробна дисфункция;
- действа агресивно върху храносмилателния тракт;
- силно изгаря кръвта;
- понижава налягането;
- не са показани до 12 години;
- не се препоръчва за бременни жени.
Комбинацията от тези лекарства и алкохолни напитки е неприемлива.
Как да приемате Аспирин и Аналгин
Аспирин се предлага на прах или таблетки. Аналгин се прави под формата на инжекции, супозитории, прахове и таблетки.
При температура
Когато искате да намалите топлината, можете да използвате една от опциите (за възрастен):
- Аспирин таблетки - 2 бр. 500 mg 4 пъти дневно;
- Аналгин таблетки - по 1 таблетка по 500 mg 3 пъти дневно;
- Аналгин под формата на инжекции - 1 ml от 3 инжекции на ден.
Аспирин се предлага на прах или таблетки.
При използването на твърди препарати е необходимо да се наблюдават равни интервали между приеманията. Необходимо условие за назначаването на инжекции - бавна инжекция (това ще помогне да се избегне рязко намаляване на налягането).
От болка
За облекчаване на предписания синдром (за възрастни):
- Аналгин в твърди форми - дневна доза от 2 g (с тежка болка - до 6 g);
- Аналгинови инжекции - 1-2 ml 2 пъти дневно (3 пъти с тежка болка);
- Аспиринът се използва, когато болката е свързана с възпаление - по 1 таблетка 3 пъти дневно.
Трябва да се има предвид, че:
- таблетки, измити с обилно количество вода;
- метод за инжектиране на главоболие е по-ефективен;
- За зъбобол се прилага аналгетик под формата на компрес върху венците или лошия зъб (това е ефективно, но краткотрайно средство).
За деца
Дете от 2 до 14 години Аналгин се предписва по препоръка на педиатър, като се спазват следните правила:
- приемане на твърди форми - 250-500 mg на ден;
- под формата на инжекции - в размер на 5-10 мг на 1 кг телесно тегло 2 пъти на ден;
- Инжектираната формулировка трябва да бъде при телесна температура;
- разтвори с обем 1 g трябва да се прилагат интравенозно;
- хода на употреба на аналгетици - не повече от 3 дни;
- при стабилна температура инжекциите се предписват в комбинация с дифенхидрамин;
- Най-малко страничен ефект от приложението има супозитория.
Аспирин се предписва на деца от 12-годишна възраст и с повишено внимание.
Аспирин се предписва на деца от 12-годишна възраст и с повишено внимание (поради диагнозата синдром на Рейе). Таблетки или прахове се предписват в дози, които не надвишават 0,5-1 g на ден и се измиват с голямо количество течност.
Странични ефекти на аспирин и аналгин
Основните странични ефекти са предозиране и алергии.
Аспиринът може да причини:
- стомашно кървене;
- бъбречна болка;
- спад на налягането;
- конвулсии;
- увреждане на слуха (при синдрома на Рейе).
Странични ефекти от аналгин:
- стомашно разстройство;
- болка в черния дроб и бъбреците;
- задух;
- обрив и сърбеж;
- Подуване на Quincke.
Каква е разликата между аспирин и ацетилсалицилова киселина?
Аспирин ли е ацетилсалицилова киселина? Има ли различия между тези две лекарства? И двете лекарства изпълняват една и съща функция, имат едно и също активно вещество. Ацетилсалициловата киселина (АСК) е лекарствено вещество, използвано в кардиологията, хирургията и терапията. Аспиринът е търговското наименование на АСК.
Състав и свойства на лекарствата
Има ли разлика между Аспирин и Ацетилсалицилова киселина? Според инструкциите на двете форми на лекарствата, те варират в доза. Аспирин може да се произвежда в дози от 500, 100, 300 mg. Ацетилсалициловата киселина се предлага в 250 и 500 mg (под формата на таблетки).
Състав на ASC и Аспирин:
Натриев цитрат, натриев карбонат
Картофено нишесте, талк
Ефекти на ацетилсалициловата киселина върху организма:
- спира възпалителната реакция;
- има аналгетичен ефект;
- намалява телесната температура по време на хипертермия;
- елиминира възпалението на ставите;
- намалява адхезията на тромбоцитите, предотвратявайки образуването на тромботични маси (намалява синтеза на ензими).
Аспиринът се използва активно като тромболитична терапия при сърдечни пациенти, както и като аналгетично и антипиретично средство.
Фармакокинетични свойства на ацетилсалициловата киселина:
- прониква през стомаха и червата, преминава в салицилова киселина по време на метаболизма;
- максималната концентрация на веществото в кръвния поток се записва след 10-20 минути;
- ацетилсалициловата киселина се разтваря в кухината на дванадесетопръстника (ако има защитна обвивка);
- може да премине в кърмата;
- полуживот е 3-15 часа, съответно, дозата;
- не се натрупва в кръвта;
- екскретирани през бъбреците след 1-3 дни.
Аспиринът се различава от ацетилсалициловата киселина, тъй като таблетките на Аспирин могат да имат защитно покритие, което удължава времето на абсорбция на АСК. Черупката на таблетираните лекарствени форми е необходима за защита на стомашната стена от дразнещия ефект на лекарството. Също така, той не позволява на активното вещество да се срути при контакт с стомашен сок. По този начин се увеличава терапевтичния ефект, намаляват се нежеланите събития.
Показания и ограничения за употребата на наркотици
Ацетилсалициловата киселина, която Аспиринът съдържа, има индикации, както и ограничения.