ибупрофен

Склероза

Ибупрофен е широкоспектърно лекарство, което принадлежи към групата на аналгетиците. Ефектът му върху човешкото тяло е свързан с постепенното инхибиране на основния ензимен метаболизъм, арахидоновата киселина, прекурсора на простагландините, които са целият механизъм на възпалителни процеси, треска и болка. Това лекарство има противовъзпалително, антипиретично и аналгетично действие.

Ибупрофен: показания за употреба

Както бе споменато по-рано, ибупрофен има широк спектър на действие, така че се предписва в различни ситуации, включително при такива заболявания като миалгия, ревматоиден артрит и невралгия. Като допълнително средство за облекчаване на болката и намаляване на телесната температура, тя може да се използва при вирусни и инфекциозни заболявания, включително грип и остри респираторни инфекции. Това лекарство действа ефективно върху болката, допринасяйки за пълното им изчезване, така че се предписва за стоматологична, постоперативна, мускулна и менструална болка.

Инструкции за употреба и дозиране

В зависимост от формата на заболяването се установяват тежестта на клиничните прояви, дозировката и начина на употреба на това лекарство. Например, при ревматоиден артрит препоръчителната доза ибупрофен е 0,8 грама 2-3 пъти дневно. В случай на анкилозиращ спондилит или остеоартроза ибупрофен 0,4–0,6 грама трябва да се приема 2-3 пъти дневно. За наранявания и навяхвания на меки тъкани лекарите препоръчват да се вземат 1,6-2,4 грама на ден, а при умерена болка - 1,2 грама на ден. Максимално допустимата доза за възрастни е 2,4 грама на ден.

Най-честите форми на това лекарство са хапчета, мехлеми, суспензии и др. Ибупрофен за деца се произвежда под формата на сироп, тъй като е най-удобен за употреба от децата. Най-често това лекарство се приема през устата, но въпреки това, ибупрофен маз е ефективно средство за външна употреба, тъй като намалява вътрешната скованост, увеличава обхвата на движенията в ставите, а също така има анестетичен и противовъзпалителен ефект.

Какво е опасно ибупрофен?

Според последните медицински данни ибупрофен, който се предписва на пациенти след инфаркт на миокарда, може да предизвика сериозни последствия. Датски учени в продължение на седем години проведоха изследвания върху действието на това лекарство. В резултат на това се оказа, че при 16% от хората, които са използвали това лекарство след миокарден инфаркт, атаката се повтаря отново. Но най-ужасното е, че при 30% от пациентите, претърпели миокарден инфаркт предишния ден, употребата на ибупрофен доведе до смърт.

Също толкова важно е да се знае, че ибупрофенът и алкохолът са несъвместими, тъй като техните едновременни ефекти върху черния дроб могат да допринесат за нарушаване на неговите функции. Сред другите противопоказания за употребата на това лекарство могат да се различат язва на дванадесетопръстника и стомаха, дисфункция на вътрешните органи. Освен това няма консенсус дали ибупрофен може да се приема по време на бременност или не.

Ние лекуваме черния дроб

Лечение, симптоми, лекарства

Ибупрофен как да се приема

Ибупрофен е популярно лекарство, което често се препоръчва от зъболекари, травматолози и специалисти в други области на медицината. В тази връзка много пациенти се интересуват от това как най-добре да приемате ибупрофен - преди или след хранене. И да мисля за това много правилно, тъй като спазването на условията на употреба влияе на терапевтичния ефект и намалява риска от нежелани реакции.

Фармакологични свойства

Ибупрофен е представител на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). Анестезира, облекчава треска и възпаление. Неговите фармакологични свойства се обясняват със способността да се инхибира активността на ензима, който е прекурсор на простагландините. А именно, те на биохимично ниво са пряката причина за болка, разширяване на кръвоносните съдове и появата на топлина.

Пероралният ибупрофен се абсорбира почти напълно от храносмилателния тракт. И ако комбинирате използването на средства с прием на храна, скоростта на абсорбция ще се забави, така че е важно да знаете как да приемате лекарството. Междинните метаболити на химичния синтез се разграждат и се неутрализират от черния дроб с 90%. Времето на полуживот е 2-3 часа. Ибупрофен се екскретира главно чрез бъбреците (80%), както и през ректума (20%).

свидетелство

Не всички инструкции разясняват как да приемате ибупрофен - преди хранене или след това, но винаги има списък с индикации за употреба:

  • възпалителни процеси на опорно-двигателния апарат (поражение на малки стави, анкилозиращ спондилит, увреждане на хрущялната тъкан, подагра);
  • умерен болен синдром (мигрена, болка по време на менструация, зъбобол, тригеминално възпаление, миозит);
  • трескави условия срещу настинка или инфекциозни патологии.

Лекарството е предназначено за временно облекчаване на симптомите (болка, възпаление по време на употреба), но не решава корена на проблема.

приложение

Ибупрофен се препоръчва за употреба от 12-годишна възраст. Една таблетка, като правило, съдържа 200 mg активна съставка. Но за да почувствате бързо облекчение, се разрешава еднократна доза от 400 mg (2 таблетки), която може да се приема 3 пъти дневно. Въпреки че в повечето случаи дозата на лекарството на ден не трябва да надвишава 600-800 мг.

Вижте също: Инструкции и цена ибупрофен

Ибупрофен е по-добре да се пие преди хранене само веднъж сутрин. Това ще допринесе за по-бързото усвояване на лекарството, но в същото време трябва да го пиете с много чиста вода. Чай, кафе и сок в този случай не са от значение. През деня, останалата част от ибупрофен се приема след хранене, за да се избегне развитието на остри нежелани реакции от храносмилателната система и зоната на хепато-билията.

Противопоказания

Не приемайте ибупрофен преди хранене за пациенти с такива диагнози:

  • излекувана пептична язва;
  • наличието на инфекция с Helicobacter pylori;
  • хронични дистрофично-възпалителни промени в стомаха;
  • хронично възпалително заболяване на тънкото или дебелото черво.

Абсолютните противопоказания за приемане на ибупрофен са:

  • алергични към компонентите на това лекарство или други НСПВС;
  • остра пептична язва;
  • остри възпалителни процеси в червата;
  • патологии на хемопоетичната система;
  • след скорошна коронарна байпасна хирургия;
  • вътрешно кървене;
  • тежка чернодробна или бъбречна недостатъчност;
  • период на носене на дете;
  • в педиатрията до 6 години.

Таблетките могат свободно да се купуват в аптека без рецепта, но не трябва да забравяте, че е по-добре лекарството да се приема в минимални ефективни дози. Колкото по-кратка е продължителността на терапевтичния курс, толкова по-малка е вероятността от всякакви странични ефекти.

Открихте грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

Пийте ибупрофен преди хранене или след това?

Ибупрофен е популярно лекарство, което често се препоръчва от зъболекари, травматолози и специалисти в други области на медицината. В тази връзка много пациенти се интересуват от това как най-добре да приемате ибупрофен - преди или след хранене. И да мисля за това много правилно, тъй като спазването на условията на употреба влияе на терапевтичния ефект и намалява риска от нежелани реакции.

Фармакологични свойства

Ибупрофен е представител на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). Анестезира, облекчава треска и възпаление. Неговите фармакологични свойства се обясняват със способността да се инхибира активността на ензима, който е прекурсор на простагландините. А именно, те на биохимично ниво са пряката причина за болка, разширяване на кръвоносните съдове и появата на топлина.

Пероралният ибупрофен се абсорбира почти напълно от храносмилателния тракт. И ако комбинирате използването на средства с прием на храна, скоростта на абсорбция ще се забави, така че е важно да знаете как да приемате лекарството. Междинните метаболити на химичния синтез се разграждат и се неутрализират от черния дроб с 90%. Времето на полуживот е 2-3 часа. Ибупрофен се екскретира главно чрез бъбреците (80%), както и през ректума (20%).

свидетелство

Не всички инструкции разясняват как да приемате ибупрофен - преди хранене или след това, но винаги има списък с индикации за употреба:

  • възпалителни процеси на опорно-двигателния апарат (поражение на малки стави, анкилозиращ спондилит, увреждане на хрущялната тъкан, подагра);
  • умерен болен синдром (мигрена, болка по време на менструация, зъбобол, тригеминално възпаление, миозит);
  • трескави условия срещу настинка или инфекциозни патологии.

Лекарството е предназначено за временно облекчаване на симптомите (болка, възпаление по време на употреба), но не решава корена на проблема.

приложение

Ибупрофен се препоръчва за употреба от 12-годишна възраст. Една таблетка, като правило, съдържа 200 mg активна съставка. Но за да почувствате бързо облекчение, се разрешава еднократна доза от 400 mg (2 таблетки), която може да се приема 3 пъти дневно. Въпреки че в повечето случаи дозата на лекарството на ден не трябва да надвишава 600-800 мг.

Ибупрофен е по-добре да се пие преди хранене само веднъж сутрин. Това ще допринесе за по-бързото усвояване на лекарството, но в същото време трябва да го пиете с много чиста вода. Чай, кафе и сок в този случай не са от значение. През деня, останалата част от ибупрофен се приема след хранене, за да се избегне развитието на остри нежелани реакции от храносмилателната система и зоната на хепато-билията.

Противопоказания

Не приемайте ибупрофен преди хранене за пациенти с такива диагнози:

  • излекувана пептична язва;
  • наличието на инфекция с Helicobacter pylori;
  • хронични дистрофично-възпалителни промени в стомаха;
  • хронично възпалително заболяване на тънкото или дебелото черво.

Абсолютните противопоказания за приемане на ибупрофен са:

  • алергични към компонентите на това лекарство или други НСПВС;
  • остра пептична язва;
  • остри възпалителни процеси в червата;
  • патологии на хемопоетичната система;
  • след скорошна коронарна байпасна хирургия;
  • вътрешно кървене;
  • тежка чернодробна или бъбречна недостатъчност;
  • период на носене на дете;
  • в педиатрията до 6 години.

Таблетките могат свободно да се купуват в аптека без рецепта, но не трябва да забравяте, че е по-добре лекарството да се приема в минимални ефективни дози. Колкото по-кратка е продължителността на терапевтичния курс, толкова по-малка е вероятността от всякакви странични ефекти.

източници:

Видал: https://www.vidal.ru/drugs/ibuprofen__11526
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=8f0e5ee3-ab17-46f0-b0b2-3e6d90e259a4t=

Открихте грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

Таблетки ибупрофен: инструкции за употреба

Ибупрофен е ефективно синтетично лекарство с изразени аналгетични, антипиретични и противовъзпалителни свойства. Той помага да се спре болният синдром с различна локализация и произход, както и да се намали температурата и да се намали тежестта на възпалителната реакция.

Активно вещество и форма на освобождаване

Активният компонент на лекарството е производно на фенпропионова киселина - ибупрофен.

Лекарството се прави под формата на таблетки (200 и 400 мг всяка), капсули с продължително действие (по 300 мг всяка), както и под формата на суспензия и сироп за деца. В 5 ml от суспензията се съдържа 100 mg ибупрофен. За локално приложение са налични ректални свещички, а за външна употреба - гел и мехлем (5%).

Таблетките се доставят в блистерни опаковки (по 10) и полимерни бутилки (по 50).

Суспенсията може да се дава на бебета на възраст от 3 месеца.

Кога се препоръчва ибупрофен?

Основната индикация за използване на болка са възпаление.

Заболявания и патологични състояния, за които се предписва ибупрофен:

Като допълнителен агент ибупрофен се предписва за тонзилит, риносинусит, ларингит, бронхит и пневмония.

В кои случаи лекарството е противопоказано?

Ибупрофен не може да се използва с индивидуална свръхчувствителност към активната съставка или допълнителни съставки.

Инструментът е противопоказан при следните заболявания и нарушения:

  • непоносимост към салицилати и други НСПВС;
  • "Аспиринова триада";
  • ерозии и язви на стомашно-чревния тракт (в острата фаза);
  • артериална хипертония (високо кръвно налягане);
  • кървене в храносмилателния тракт;
  • ентерит и колит (включително болест на Crohn);
  • лошо кръвосъсирване;
  • травматично увреждане на мозъка;
  • състояние след инсулт;
  • амблиопия (нарушено зрение, неподатливо на корекция с оптика);
  • увреждане на зрителния нерв;
  • скотома ("слепи зони");
  • подуване;
  • патология на вестибуларния апарат;
  • състояние след операция на байпас на коронарна артерия;
  • тежка бъбречна недостатъчност;
  • тежка чернодробна недостатъчност (включително на фона на цироза или хепатит).

Таблетки ибупрофен не се прилагат на деца под 6-годишна възраст.

Режим на дозиране и препоръчителни дози

За деца на възраст от 6 до 12 години ибупрофен трябва да се предписва от педиатър. Единична доза не е повече от 200 mg, а честотата на приложение е не повече от 4 p. / Ден с интервали от 6 часа. Лекарството в таблетки се прилага, ако телесното тегло на детето е ≥ 20 kg. Допустимата дневна доза е не повече от 30 мг на 1 кг тегло.

Единична доза за възрастни и юноши от 12-годишна възраст - 200 mg, а множествеността на приемане - 3 стр. / Ден, с интервал от време 4 часа. За да се ускори развитието на аналгетичен и антипиретичен ефект, допустимо е да се приемат 400 mg наведнъж (не повече от 3 пъти на ден). Не се препоръчва приемането на повече от 1200 mg лекарство за 24 часа. За най-бърза абсорбция на активното вещество сутрин е препоръчително ибупрофен да се приема на празен стомах, като се пие достатъчно количество течност. Продължителността на симптоматичната терапия не трябва да надвишава 5 дни подред. Ако е необходимо да продължите лечението, трябва първо да се консултирате с местния лекар.

За облекчаване на болката на фона на ревматоиден артрит могат да се изискват високи дози - 600-800 mg три пъти дневно.

Фармакологично действие

Неселективно лекарството блокира ензима циклооксигеназа, като по този начин инхибира биосинтеза на медиатори на болка и възпаление - простагландини.

Ибупрофен стимулира микроциркулацията, намалява тежестта на възпалителния отговор и инхибира тромбоцитната агрегация.

Ако ибупрофен се приема преди хранене, максималната серумна концентрация се записва след 45 минути, а след хранене - след 1,5-2 часа. По-голяма концентрация се създава в ставната течност, отколкото в плазмата. С серумни протеини, конюгирани до 90% от веществото. В черния дроб се появява биотрансформация с образуването на активни метаболити. Екскретира лекарството предимно с урина.

Странични ефекти

Повечето пациенти понасят добре ибупрофен. В случай на свръхчувствителност към активния компонент, могат да се появят алергични реакции под формата на уртикария, сърбеж или ангиоедем.

Възможни нежелани реакции:

  • главоболие;
  • повишено кръвно налягане;
  • виене на свят;
  • психомоторна възбуда;
  • нарушаване на съзнанието;
  • депресия;
  • коремна болка;
  • диспептични разстройства;
  • анорексия (намалена или липса на апетит);
  • нарушена чревна подвижност (запек);
  • сухота в устата;
  • афтозни лезии на устната лигавица;
  • ерозия и язви на органите на храносмилателния тракт (не се изключва кървене);
  • възпаление на панкреаса;
  • сърцебиене;
  • задух;
  • бронхоспазъм;
  • чернодробна дисфункция и токсичен хепатит;
  • намалена острота на слуха;
  • сухи конюнктивални очи;
  • преходна загуба на зрението;
  • диплопия (двойно виждане);
  • подуване;
  • бъбречна недостатъчност;
  • повишена диуреза;
  • възпаление на лигавицата на пикочния мехур;
  • хиперхидроза (прекомерно изпотяване).

Пациенти с диагностицирани автоимунни патологии са изложени на риск от развитие на асептичен менингит (възпаление на менингите).

Кръвен тест може да покаже анемия, левкопения и тромбоцитопения. Коагулацията на кръвта често се забавя.

свръх доза

Ако случайно или дневно дозировка е случайно превишена, могат да се появят следните симптоми:

  • гадене и повръщане;
  • интензивно главоболие;
  • остра бъбречна дисфункция;
  • умствена изостаналост;
  • понижаване на кръвното налягане;
  • намаляване на сърдечната честота;
  • предсърдно мъждене;
  • депресия на дихателната функция.

Предозирането може да доведе до кома и в особено трудни ситуации при липса на квалифицирана помощ - до смърт.

В рамките на един час изплакнете засегнатия стомах, дайте вътре в него сорбенти и осигурете обилно алкално пиене с паралелна форсирана диуреза. Показана е също така и симптоматична терапия. Остра отравяне и влошаване на състоянието на пациента е индикация за хоспитализация.

Взаимодействие на ибупрофен с други лекарства

Необходимо е да се избягва паралелната употреба на други НСПВС (включително ацетилсалицилова киселина).

Ибупрофен потенцира действието на тромболитици и антикоагуланти, както и инсулин и перорални средства за понижаване на нивата на кръвната захар.

Сертралин, цитапролам и флуоксетин увеличават вероятността от кървене в храносмилателния тракт.

Вероятността от хепатотоксично действие на циклоспорин се увеличава. Ефективността на вазодилататорите намалява, както и активността на диуретичните лекарства (хидрохлоротиазид, фуросемид, лазикс).

Стероидните хормони, естрогените и колхицинът увеличават вероятността от язва на стомашно-чревния тракт.

Кофеинът е в състояние да подобри аналгетичния ефект на ибупрофен.

Ибупрофен по време на бременност

Инструментът не може да се приема през III триместър. В I и II допускането е разрешено от лекар.

Употребата на широко използвани НСПВС (включително ибупрофен) по време на бременност увеличава риска от патологични промени при децата от мъжки пол. Вероятността от крипторхизъм (неосветени тестиси) се увеличава 16 пъти.

Ако е необходимо да се проведе симптоматична терапия по време на кърмене, препоръчително е бебето да се прехвърли временно на изкуствени млечни формули или да се използва парентерално ибупрофен, въпреки че минималното количество активно вещество попада в кърмата дори по време на лечение с високи дози.

допълнително

Когато приемате ибупрофен, трябва да се спазва допълнителна предпазливост при пациенти в напреднала възраст, както и при пациенти с хронична сърдечна недостатъчност, мозъчно-съдова болест, диабет и нарушен метаболизъм на мазнините.

Препаратът се препоръчва да се използва в минималните ефективни дози. Колкото по-кратка е продължителността на курса, толкова по-малка е вероятността от странични ефекти. Дългосрочната (над 5 дни) терапия изисква мониторинг на периферната кръвна картина и функционалната активност на бъбреците и черния дроб.

Когато се появят стомашно-чревни симптоми, е необходимо да се проведе FGS и анализ на изпражненията за окултна кръв.

По време на лечението е важно да се въздържат от приемане на алкохолни и лекарствени тинктури с алкохол, за да се избегне увреждане на черния дроб.

По време на симптоматичната терапия с ибупрофен не се препоръчва шофиране или работа с други потенциално опасни механизми, тъй като при някои пациенти е възможно способността за концентрация да бъде отслабена.

Правила за съхранение и освобождаване от аптеките

Не се нуждаете от лекарска рецепта за закупуване на ибупрофен.

Лекарството се препоръчва да се съхранява на места с ниска влажност при температура не по-висока от + 25 ° C.

Срокът на годност на таблетките е 3 години.

Да се ​​съхранява на недостъпно за деца място!

Аналози на ибупрофен

Аналози на активната съставка са следните лекарства:

Владимир Плисов, лекар, лекар

10,634 Общо мнения, 5 днес

Как да приемате ибупрофен преди хранене или след това

Как да се лекува ревматоиден артрит и как е възможно сега

За лечение на ставите нашите читатели успешно използват Artrade. Виждайки популярността на този инструмент, решихме да го предложим на вашето внимание.
Прочетете повече тук...

Ревматоидният артрит е заболяване на ставите, предразположен към прогресия и хроничен ход. Много е трудно да се лекува, оставяйки след себе си необратими промени в ставите, както и увреждане на вътрешните органи. Той може да се прояви както при деца (наричани "ювенилен ревматоиден артрит"), така и в зряла възраст. По-често жените са болни, но болестта им е малко по-лесна.

  • Какво причинява болестта?
  • Какво се случва в организма при ревматоиден артрит?
  • Как се проявява ревматоидният артрит?
  • Лечение на ревматоиден артрит - как действа официалната медицина
  • Лечение на народни средства

Какво причинява болестта?

За разлика от ревматизма, който е процес, предизвикан от бактерията Streptococcus, причините за това заболяване не са напълно ясни. Такива предразполагащи фактори са отбелязани:

  1. генетична предразположеност: потомството на тези хора, които имат ревматоиден артрит, са болни;
  2. инфекциозни заболявания (вирусни) и нарушен отговор на ваксинации срещу вирусни заболявания. Инфекциозната мононуклеоза, която причинява вируса на Епщайн-Бар, вируса на морбили и вируса на хепатит В, играе специална роля;
  3. тежък стрес.

Какво се случва в организма при ревматоиден артрит?

В черупката на ставата, кръвообращението на нивото на капилярите е нарушено, поради което клетките, които образуват кухината, страдат. По-често, лезията започва в колянната става, след това други, големи и малки стави, са засегнати. Поражението е симетрично, но не винаги е веднага видимо, но може да се появи от втората седмица.

В отговор на такива промени в клетките се образуват модифицирани антитела, клас G имуноглобулини, но тъй като те са модифицирани, срещу тях се образуват и антитела - антиимуноглобулини G (наричат ​​се “ревматоиден фактор”). Последните антитела действат и разрушително върху капсулата на ставите - развиват се тяхното възпаление и артрит. Имунният отговор на организма работи по такъв начин, че тъканите на ставата се покриват с клетки, които пречат на нормалния обмен на метаболитни процеси в ставата.

Как се проявява ревматоидният артрит?

Заболяването може да започне по различни начини, в зависимост от това, което отличава няколко от неговите форми. Често в началото на заболяването човек се свързва с тежък стрес, инфекциозно заболяване. Първоначално може да има продромен период, когато болестта все още не се проявява напълно, и по време на прегледа нищо не може да се види. Проявите на този етап изглеждат като сутрешна скованост в ставите, когато все още няма болка, но е трудно да се изправи някоя от ставите за малко време сутрин.

Скоро могат да се появят болки в ставите, обикновено по-близо до сутринта, а вечер те са склонни да отшумяват. Понякога, особено при малки деца, болката в ставата се съпътства от повишаване на температурата до високи стойности, появата на обрив, много подобен на алергичен, увеличаване на голям брой лимфни възли.

  1. Най-честата поява на болестта - подостра - изглежда така: една става започва да боли и набъбва. По-често това е коляно или глезен. Може да няма болка, но невъзможността за движение в ставата сутрин, за повече от 30 минути, е задължителен симптом. Само на тази основа можете да подозирате ревматоиден артрит. Описан е като "стегнати ръкавици или чорапи", "стегнат корсет", "увиване на тялото или ставите".
  2. Също така е важно да се знае, че при появата на ревматоиден артрит не се засягат следните стави: дисталната интерфаланга (последната, пръстните стави на пръста), най-близо до китката на малкия пръст, “костта” на големия пръст (първата метакарпофалангова става). В този случай ревматоидният артрит засяга повече от три стави.
  3. Третият знак, който дава възможност да се подозира ревматоиден артрит, а не друго увреждане на ставите, е симетрията на тяхното увреждане: както дясно, така и ляво (това важи за ръцете и краката).
  4. Може да има периоди на подобрение, редуващи се с обостряне на заболяването. Последните се появяват след стрес и инфекциозни заболявания.
  5. Ревматоидният артрит оставя след себе си постоянни деформации на четките под формата на "перки на морж" или "лебедова шия". Следователно, ако четката променя формата си благодарение на „обърнатите” стави, точно това заболяване се появява при човек.
  6. Засегнатата става е по-гореща, отколкото здрава, но кожата над нея не е червена.
  7. Ставата боли както сама по себе си (самостоятелно), така и при движение.
  8. Има лезии на вътрешните органи.
  9. Под кожата и във вътрешните органи (най-характерно - в близост до лакътната става) се образуват "ревматоидни възли" - безболезнени тюлени с малък размер.

Лечение на ревматоиден артрит - как действа официалната медицина

На въпроса дали ревматоидният артрит може да бъде излекуван, официалната медицина дава следния отговор: “Може би в 80% от случаите, ако лечението е започнало рано и е агресивно”. Това означава, че е възможно да се възстанови, ако лекарствата не са подбрани от прости до сложни, но тактиката на прилагане на най-ефективната терапия е незабавно предприета. В случай на ревматоиден артрит - това е задължителното използване на цитостатици (метотрексат, имуран и др.) В самото начало на заболяването.

Лечението на ревматоиден артрит също трябва да бъде сложно, не само приемането на лекарства, но и физиотерапията и физиотерапията са важни.

Какви лекарства се използват при лечението

  1. Противовъзпалителни лекарства. Те също имат способността да анестезират, но не оказват влияние върху степента на прогресиране на заболяването, тъй като основният механизъм на неговото развитие е увреждането на собствените си тъкани със собствени антитела, като се използват ибупрофен, диклофенак, индометацин, аспирин. Те имат токсичен ефект върху храносмилателния тракт, кръвта и черния дроб. Те не могат да бъдат приемани на хора с пептична язва. За да се намалят страничните ефекти на такива средства, понякога се предписват селективни нестероидни лекарства (movalis, celecoxib), но те трябва да се вземат с повишено внимание от хора, страдащи от заболявания на сърдечно-съдовата система.
  2. Основна терапия. То е насочено само към потискане на основния механизъм на болестта - агресията на собствения си имунитет, които не дават бърз ефект, но могат да помогнат за пълното оздравяване или постигане на ремисия. Вашият лекар трябва да Ви каже как да лекувате ревматоиден артрит с тези лекарства. За тази цел се използват различни групи лекарства:
    • Подготовка на злато помага в 70% от случаите. Това са лекарства като хризол, ауранофин. Те могат да причинят алергии, да предизвикат влошаване на бъбреците, възпаление на лигавиците в устата.
    • D-пенициламинът е лекарство, което се свързва с различни йони (мед, живак и др.) И ги неутрализира по този начин. Доста ефективна, но има много странични ефекти.
    • Сулфасалазин е антимикробно лекарство, което освен това засяга имунната система. Той има по-малко странични ефекти от злато и купринови препарати (D-пенициламин), но лечебният му ефект се развива дълго време.
    • Антималарийни делагили, хлороквин, плаквенил.
    • Имуносупресори (цитостатици). Токсични лекарства, които дават добър ефект. Ако пациентът толерира лечение с тези лекарства (метотрексат, имран), тогава той ще постигне сравнително бърза ремисия без хормони.
    • Биологични препарати, синтетични аналози на различни вещества от имунитета: rutixan, orentia, mabthera.
  3. Локални болки могат да се използват за облекчаване на болката: димексид, криотерапия, лазерно облъчване на ставите.
  4. Глюкокортикоидите са синтетични аналози на тези хормони, които произвежда нашата надбъбречна кора. Те се въвеждат в ставата със значително възпаление. Те са „линейка“, но не трябва да ги използвате, освен ако наистина не се нуждаете от тях, не можете да правите това често, защото тогава болестта прогресира по-бързо.
  5. Наркотични обезболяващи средства. Те се използват, когато болката е толкова силна, че тя драматично изчерпва човек, и в същото време други средства не помагат.

Лечение на народни средства

Вкъщи можете да използвате такива инструменти.

  1. Спи на матрак, пълен с листа на папрат.
  2. Смажете фугите с такива смеси:
    • Вземете два контейнера. В един от тях се побият 100 г бели яйца, а в другата се наливат 100 мл алкохол, в който се добавят 50 г камфор и 50 г горчичен прах. Смесете съдържанието на двата контейнера. Разтрийте в ставите.
    • Парафин, медицинска жлъчка, гъска и камфорно масло, за да вземете една супена лъжица, смесете и пригответе компреси от тази смес.
    • Направете компрес върху сместа от морска сол, след това изтрийте чистата ела, направете компрес отново.
  3. Средства за перорално приложение:
    • Смесете в равни части листа от касис, листа и шипки. Налейте вряща вода, оставете да се вари в продължение на два часа в термос. Пийте по 1 чаша 2 пъти дневно преди хранене.
    • Към 200 мл вода добавете 2 ч.л. мед и ябълков оцет. Вземете 2 чаени лъжички три пъти на ден, номер 30, след това почивка за 20 дни, след това отново пийте месец.
    • В равни части се смесват листа от бреза, трикольорна лилава трева и листа от коприва. Налейте 200 мл вряща вода, настоявайте 45 минути. Вземете половин чаша преди хранене 4-5 пъти на ден.

Не си струва само да се лекува с народни средства, тъй като те не действат на механизма на автоагресия на имунната система, а само стимулират защитните сили на организма, облекчават болката и възпалението.

Таблетки на диклофенак: инструкции за употреба и фармакологично действие

Таблетките диклофенак са включени в групата на нестероидните противовъзпалителни средства, синтезирани от фенилоцетна киселина. Лекарството има мощно противовъзпалително и обезболяващо действие, което ви позволява да го използвате активно при лечението на патологии на опорно-двигателния апарат и не само.

С течение на времето диапазонът на предписване на лекарството от лекарите се е увеличил значително. Употребата на диклофенак е от значение за лечението на гинекологични, урологични и офталмологични заболявания. Антитуморната ефикасност на нестероидното противовъзпалително средство е доказана, когато се използва като част от химиотерапията.

Състав и форма за освобождаване

Чуждестранни и местни производители произвеждат лекарството под формата на ентерично-покрити таблетки в дози от 25 mg, 50 mg и 100 mg. Първичната опаковка на лекарството е контурите на клетките от метализирано фолио или флакони от тъмно стъкло или полимерна пластмаса. В зависимост от производителя, корпусът може да бъде бял, розов или оранжев. Вторична опаковка - картонена кутия с приложени инструкции за употреба на таблетки Диклофенак.

Методът на опаковане влияе върху продължителността на съхранението. При отваряне на бутилката таблетките започват да контактуват с молекулен кислород от въздуха, което намалява срока на годност на лекарството.

Съставът на лекарството може също да варира. Таблетките от 100 mg имат продължителен ефект: активната съставка постепенно се освобождава от чревната обвивка, осигурявайки продължително противовъзпалително и аналгетично действие. За да се гарантира този ефект, производителите са добавили помощни компоненти към препарата, забавяйки неговото разтваряне в долната част на храносмилателния тракт. НСПВС съдържат други съставки:

  • стеаринова киселина;
  • картофено нишесте;
  • лактоза;
  • захароза;
  • натриев лаурил сулфат;
  • силициев диоксид;
  • повидон.

Спомагателните компоненти се използват не само за образуване на таблетки, но и за защита на натриевата сол на фенилоцетната киселина от агресивен стомашен сок и храносмилателни ензими. Таблетките захароза, лактоза, нишесте, които са включени в състава, осигуряват бърза абсорбция на активната съставка в системната циркулация и създават максимална терапевтична концентрация. Можете да научите за цената на таблетките Диклофенак от тази таблица:

ибупрофен

Указания за употреба:

Цени в онлайн аптеки:

Ибупрофен е нестероиден синтетичен наркотик, който има аналгетичен, противовъзпалителен и антипиретичен ефект.

Фармакологично действие

Активната съставка на лекарството е ибупрофен, производно на фенилпропионова киселина.

Ибупрофен е най-ефективен за възпалителна болка. Антипиретичното действие е доста близко до ацетилсалициловата киселина. Потиска адхезията на тромбоцитите, подобрява микроциркулацията и намалява интензивността на възпалението.

Когато се прилага външно, ибупрофен като мехлем има силен аналгетичен ефект, намалява зачервяване, сутрешна скованост и подуване.

Лекарството е включено в списъка на най-важните лекарства на Световната здравна организация, неговата ефикасност и безопасност са проучени и клинично тествани.

Формуляр за освобождаване

Ибупрофен се предлага под формата на таблетки, суспензии и мехлеми.

  • Таблетките ибупрофен са кръгли, гладки, двойно изпъкнали. Всяка таблетка съдържа 200 mg или 400 mg активна съставка. Помощни вещества - магнезиев стеарат, талк, лактоза, картофено нишесте, колоиден силициев диоксид, повидон 25. 10, 20 и 100 броя на опаковка;
  • Покрити с ибупрофен таблетки с удължено действие. Всяка таблетка съдържа 800 mg активна съставка. 7, 14 и 60 броя в опаковка;
  • Таблетки за смучене. Всяка таблетка съдържа 200 mg активна съставка;
  • Дългодействащи капсули. Всяка капсула съдържа 300 mg активна съставка;
  • Суспензията на ибупрофен за орално приложение е хомогенна, жълта, с мирис на портокал. 5 ml от суспензията съдържа 100 mg активна съставка. Произвежда се в бутилки от 100 ml, в картонена кутия с мерителна лъжица;
  • 5% крем и гел за външна употреба.

Показания за употреба на ибупрофен

Ибупрофен е показан за:

  • Симптоматично лечение на грип и ТОРС;
  • остеоартрит;
  • Псориатичен артрит;
  • Цервикална спондилоза;
  • Синдром на Barre-Lieu;
  • Цервикална мигрена;
  • бурсит;
  • Анкилозиращ спондилит;
  • Невралгична амиотрофия;
  • миалгия;
  • Нефротичен синдром;
  • Постурална хипотония (когато приемате антихипертензивни лекарства);
  • Фебрилни състояния на различни етимологии;
  • Травматично възпаление на меките тъкани и мускулно-скелетната система;
  • Синдром на гръбначния артерия;
  • невралгия;
  • тендинит;
  • Хематоми.

Ибупрофен е показан също при лечение на навяхвания на лигаментите, ревматоиден артрит, радикулит и ставен синдром (с обостряне на подагра).

Като допълнение, ибупрофен е показан за употреба при:

  • пневмония;
  • Постоперативна, стоматологична и главоболие;
  • Инфекциозно-възпалителни УНГ заболявания - фарингит, тонзилит, ринит, ларингит, синузит;
  • бронхит;
  • паникулит;
  • Първична дисменорея;
  • algodismenoree;
  • Възпалителни процеси в таза;
  • Аднексит.

Противопоказания

Ибупрофен е противопоказан съгласно инструкциите:

  • Свръхчувствителност към лекарството;
  • Екзацербация на язва на стомаха или на дванадесетопръстника и улцерозен колит;
  • Заболявания на зрителния нерв и нарушено цветно зрение;
  • "Аспирин" астма;
  • хипертония;
  • скотоми;
  • амблиопия;
  • Изразени нарушения на бъбреците или черния дроб, както и цироза на черния дроб с портална хипертония;
  • Сърдечна недостатъчност;
  • подуване;
  • хемофилия;
  • антикоагулация;
  • левкопения;
  • Патология на вестибуларния апарат;
  • Недостиг на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • III триместър на бременността.

Според инструкциите Ibuprofen предписан с повишено внимание, когато: t

  • Хронична сърдечна недостатъчност
  • Съпътстващи заболявания на черния дроб и бъбреците,
  • ентерит;
  • Веднага след операцията;
  • С диспептични симптоми преди лечението;
  • гастрит;
  • колит;
  • Деца до 12 години.

Когато се използва ибупрофен, е необходимо систематично да се следи образецът на периферната кръв, както и функциите на черния дроб и бъбреците.

Инструкции за употреба на ибупрофен

Според инструкциите Ibuprofen взети след хранене вътре.

Дневната доза на лекарството зависи от заболяването:

  • При остеоартроза, алгоменорея, псориатичен артрит и анкилозиращ спондилоартрит, на възрастните се предписва 400-600 mg 3-4 пъти дневно;
  • При ревматоиден артрит приемайте повишена доза от 800 mg 3 пъти дневно;
  • За увреждания на меките тъкани и навяхвания се използват ибупрофен таблетки с удължено действие - 1600-2400 mg веднъж дневно, за предпочитане преди лягане;
  • При умерена болка приемайте 1200 mg на ден;
  • За фебрилен синдром, възникнал след имунизация, се използват 50 mg, ако е необходимо, приложението може да се повтори след 6 часа, но не повече от 100 mg на ден.

Когато фебрилни деца над 12-годишна възраст, дозата на ибупрофен се изчислява за намаляване на телесната температура:

  • Над 39.2 градуса С, 10 mg на 1 kg телесно тегло на ден;
  • Под 39,2 градуса С, 5 mg на 1 kg телесно тегло на ден.

Таблетките на ибупрофен за резорбция се използват за лечение на заболявания на УНГ, разтварящи се в устата под езика. Деца на възраст над 12 години и възрастни се предписват 200-400 мг 2-3 пъти дневно.

Суспензия за перорално приложение обикновено се предписва на деца. Средната единична доза за прием 3 пъти на ден е:

  • От 1 до 3 години - 100 mg;
  • От 4 до 6 години - 150 mg;
  • От 7 до 9 години - 200 mg;
  • От 10 до 12 години - 300 mg.

Външно се прилага гел или крем ибупрофен, нанасяне и триене, докато се абсорбира напълно в засегнатата област 3-4 пъти на ден. Лечението може да се проведе в рамките на 2-3 седмици.

Странични ефекти

Според инструкциите, ибупрофен е доста безопасно лекарство и обикновено се понася добре. При използване може да възникнат някои странични ефекти:

Храносмилателната система: диария, повръщане, гадене, анорексия, епигастричен дискомфорт, ерозивни и язвени поражения на стомашно-чревния тракт се срещат по-често; значително по-малко нарушена чернодробна функция или кървене от стомашно-чревния тракт.

Може да възникне нервна система: главоболие или замаяност, нарушение на съня или възбуда, както и нарушения на зрението.

Кръвоносната система: странични ефекти се наблюдават само при продължителна употреба на лекарството - тромбоцитопения, анемия, агранулоцитоза.

Пикочна система: при продължителна употреба на ибупрофен може да се появи бъбречна дисфункция.

Алергични реакции могат да се наблюдават при приемане на лекарството вътре, и когато се прилагат външно под формата на зачервяване на кожата, кожен обрив, ангиоедем, усещане за парене. Бронхоспастичният синдром и асептичният менингит се срещат много по-рядко.

Ибупрофен е противопоказан през третия триместър на бременността. Приложението в I и II триместрите е възможно стриктно според показанията на лекаря.

По време на кърмене ибупрофен може да се използва в ниски дози за болка и треска. Тъй като лекарството се освобождава в кърмата, употребата в дози над 800 mg дневно е противопоказана.

Условия за съхранение

Ибупрофен се предлага по лекарско предписание. Срок на годност - 3 години.

Ибупрофен - инструкции за употреба при възрастни и деца

Един от най-често използваните видове лечение за педиатър и общопрактикуващ лекар е антипиретична терапия. В същото време, ибупрофен, нестероидна група на базата на фенилпропионова киселина, е много популярен. Има антипиретично, противовъзпалително и обезболяващо действие.

Ибупрофен - инструкция

За симптоматично лечение на треска, като правило, използвайте или парацетамол или ибупрофен - и двата лекарства са подходящи дори за бебета и бременни жени. Последното обаче има определени предимства пред парацетамола, тъй като дава по-бърз и осезаем резултат и е валиден за около 8 часа. Преди употреба предпоставка е да се проучат инструкциите за употреба на ибупрофен, тъй като инструментът може да има странични ефекти и има противопоказания.

Ибупрофен таблетки

Употребата на ибупрофен в хапчета е оправдана при патология на гръбначния стълб / ставите, треска, месечна болка, стоматологични и главоболие, наранявания на опорно-двигателния апарат и меки тъкани. Лекарството може да се предписва за лечение на симптоми на грип, гинекологични, УНГ заболявания. Таблетките ибупрофен помагат за намаляване / премахване на болката, подуване, освен това те са ефективно средство за защита на температурата.

Според инструкциите терапията с употребата на това лекарство трябва да се извършва в кратък курс и с минимални хапчета. Ако прекарате дълготрайно лечение с този инструмент, трябва редовно да следите модела на периферната кръв, бъбреците и черния дроб. По време на лечението пациентите трябва да се откажат от работа, която изисква висока реакция, висока концентрация на внимание. Освен това, алкохолът е забранен по време на терапията.

Инструментът се предписва при дегенеративни и възпалителни заболявания на гръбначния стълб и ставите, включително ревматизъм, артрит, остеоартрит, спондилит, ишиас, бурсит, меки тъкани и костни увреждания и др. нос, с невралгия, аднексит, миалгия, зъбобол / главоболие, алгоменорея. По време на лечението е необходимо да се контролира функционирането на черния дроб, бъбреците и да се следи състоянието на кръвта.

Според инструкциите, използването на маз върху увредените участъци от кожата е забранено. Гелът се използва с повишено внимание при следните съпътстващи заболявания:

  • патологии на черния дроб, бъбреците;
  • сърдечна недостатъчност;
  • след операция;
  • диспептични симптоми;
  • алергични реакции към нестероидни противовъзпалителни средства;
  • стомашно-чревни заболявания, включително единично кървене.

сироп

Освобождаването на лекарството е също под формата на сироп. Суспензията на ибупрофен има оранжев цвят, оранжев аромат и е предназначена за лечение на дете. Употребата на лекарството е показана за:

  • настинки;
  • грип, други остри респираторни вирусни инфекции;
  • различни детски инфекции;
  • ангина;
  • пост-ваксинална треска.

Освен това, ръководството на ибупрофен показва, че сиропът не е ефективен за спиране на развитието на заболяването, но симптомите на детето могат да бъдат лекувани с лекарството, ако той:

  • болка, свързана с възпаление на ухото;
  • болки в зъбите;
  • мигрена;
  • невралгия;
  • болки вследствие наранявания на мускулите, ставите, костите.

свещи

Тази форма на лекарство е подходяща за употреба от най-малките деца - на възраст от 3 месеца. Според инструкциите, ибупрофен свещи могат да се дават на детето като:

  • болкоуспокояващо средство (свещи помагат при различни невралгии, ухо, зъб, главоболие, навяхвания, болки при стенокардия);
  • антипиретично лекарство (употребата е оправдана при респираторни патологии, реакции след ваксинация, грип, възпалителни заболявания, които са придружени от треска).

Методът на приложение и подходящата доза сироп се предписват от специалист, който в този случай се основава на телесното тегло и възрастта на пациента. Анотация Ибупрофен съдържа информация за такава препоръчителна еднократна доза за деца: от 5 до 10 mg на килограм тегло. Употребата на инструмента трябва да се извършва три пъти дневно, с максимална дневна доза от 30 mg на килограм телесно тегло на бебето. Ако лекарството се използва като антипиретик, то тогава е нужно да се пие до 3 дни, а лекарството може да се използва за облекчаване на болката не повече от 5 дни.

структура

Лекарството се предлага в няколко форми, всеки от които има специфичен, различен състав. В опаковката на инструмента трябва да има инструкция, в която съставът на ибупрофен е подробен. Какви компоненти съдържа гел, таблетки, сироп, свещи:

  1. Всяка капсула съдържа 200 mg от активното вещество - ибупрофен. Спомагателни компоненти на таблетките са: аеросил, картофено нишесте, ванилин, магнезиев стеарат, пчелен восък, желатин, багрило, захароза, брашно и др.
  2. 100 ml сироп съдържа 2 g от активната съставка. Останалите вещества в суспензията са натриев кармелоза, захароза, глицерол, глицерилхидроксистеарат макрогол, пропиленгликол, вейгум, натриев фосфат дихидрат, портокалов ароматизатор, оцветител и др.
  3. Свещта съдържа 60 mg от основния компонент, а твърдата мазнина се използва като помощно вещество.
  4. 100 g маз съдържа 5 g от активната съставка. Допълнителните съставки на гела са димексид, макрогол.

Показания за употреба

Лекарството се използва при различни заболявания, включително наранявания на меки и костни тъкани. Според инструкциите, употребата на ибупрофен е възможна при: t

  • артрит със СЛЕ, като елемент на комплексно лечение;
  • дегенеративни, възпалителни процеси, протичащи в мускулно-скелетната система (псориатичен, юношески, ревматоиден, подагричен артрит, остеохондроза, спондилоартрит, амиотрофия на невралгичен тип;
  • синдром на болката на фона на осалгия, артралгия, миалгия, мигрена, радикулит, менструация, онкологични патологии, тендинит, невралгия, бурсит, болест на персонажа-Търнър, увреждания, понесени от операцията;
  • възпаление в таза след раждане, поради аднексит;
  • треска срещу инфекции, настинки.

доза

Как да се пие ибупрофен? За деца над 12 години и възрастни, лекарството се предписва под формата на таблетки. Ако лекарят не каже друг, те трябва да се приемат по 1 капсула 3-4 пъти дневно. Дозировката на ибупрофен може да се увеличи, ако е необходимо да се постигне бърз терапевтичен ефект, като се приемат 2 таблетки три пъти дневно. След достигане на очакваната реакция на тялото, дозата постепенно намалява до 0,6-0,8 гр. Ибупрофен - инструкции за употреба при възрастни:

  • сутрин лекарството трябва да се приема преди хранене, като се пие капсула с чаша вода (това помага на активната съставка да се абсорбира по-бързо от червата);
  • останалите приемания се извършват през деня след хранене с интервал от най-малко 4 часа;
  • Продължителността на лечението е максимум 5 дни (мазът може да се използва до 3 седмици).

Когато се предписват лекарства за деца на възраст под 12 години, трябва да се използва:

  • 1 таблетка не повече от 4 пъти на ден;
  • само ако теглото на детето е по-голямо от 20 kg;
  • с интервал от най-малко 6 часа.

Ибупрофен - противопоказания

  1. Свръхчувствителност към компонентите.
  2. Заболявания на храносмилателния тракт, включително ерозивен и язвен.
  3. Разстройство на кръвосъсирването.
  4. "Аспирин" астма.
  5. Кърмене, бременност.
  6. Употребата на алкохол по време на лечението.

В някои случаи лекарството може да бъде изхвърлено от лекар, но неговото независимо приемане при наличие на изброените по-долу фактори е забранено. Ибупрофен - противопоказания за приемане (условно):

  • цироза на черния дроб;
  • гастрит, колит, ентерит;
  • бъбречно / чернодробно увреждане;
  • сърдечна недостатъчност;
  • нефротичен синдром;
  • хипертония;
  • анемия, левкопения;
  • хипербилирубинемия;
  • възраст около една година;
  • едновременно прилагане на антибиотици.

Ибупрофен за деца

Съвременните лекари смятат, че лекарството е ефективно и безопасно средство, което действа срещу възпалението и бързо облекчава болката. Ибупрофен Педиатрик често се използва за лечение на различни патологии, включително:

  • ARI, ARVI;
  • възпалено гърло / фарингит;
  • птиците;
  • възпаление на средното ухо;
  • зъбобол;
  • инфекциозни заболявания с характерна треска;
  • реакции на тялото към въведената ваксина;
  • мигрена;
  • наранявания на кости, сухожилия, мускули и др.

Тъй като таблетки, сироп, мехлем, супозитории съдържат различни количества от активното вещество, методите за тяхното използване и дозата за деца се различават. Според прегледите, със силно повишаване на температурата, е по-добре да се използват супозитории, тъй като само те са оптималната форма на лекарството: пероралните лекарства са слабо или не се абсорбират изобщо поради нарушение на чревната подвижност по време на треска.

Средствата, в които ибупрофенът е основната активна съставка, се произвеждат от много фармацевтични компании и са достъпни. Можете да закупите тези лекарства във всяка аптека. Колко струва ибупрофенът? Цената може да варира в зависимост от формата на освобождаване, дозировката (обема), производителя. Средната цена на лекарствата: