Таблетки за парацетамол за деца: дозировка, прегледи

Тумор

Когато температурата на детето се повиши, първото лекарство, което родителите често дават, е парацетамол. Днес, след като прочетете инструкциите за употреба, ще разгледаме следното: възможно ли е да се дадат парацетамол таблетки на деца при температура, как да се направи правилно, и да се говори за дозировката.

Формуляр за освобождаване

Парацетамол под формата на таблетки, произведени от различни производители, така че на опаковката могат да бъдат намерени различни съкращения. Например: Парацетамол-ЛЕКТ, Парацетамол-UBF и др. Тази форма е кръгла хапче с малък размер, бял цвят, но с крем или жълт оттенък. Те са опаковани в хартиени или пластмасови блистери по 10 бр. и продавани в кутии в различни количества.

структура

Основният и основен компонент е веществото, което се нарича - парацетамол. Количеството му е 200 mg или 500 mg, така че лекарството се освобождава с различни дози. Но допълнителните компоненти могат да варират в зависимост от производителя. Те включват: повидон, желатин, нишесте и др.

Принцип на действие

В инструкциите четем следното: когато основното вещество влезе в стомаха, то започва активно да се абсорбира от лигавицата, влиза в кръвния поток, мозъчната тъкан и започва да засяга центровете за болка и терморегулационните центрове. В тях благодарение на основното вещество се блокира производството на ензима циклооксигеназа, поради което се синтезират простагландини, следователно болката и температурата се нормализират.

Въпреки това, той практически няма противовъзпалителни свойства, тъй като парацетамолът блокира клетъчната пероксидаза в периферните тъкани. Също така не дразни лигавицата на стомаха и не влияе на метаболизма на водно-солевата система в организма.

свидетелство

Според инструкциите за употреба при деца, употребата на парацетамол таблетки е възможна в следните случаи:

  • Като средство за намаляване на топлината, която може да възникне на фона на ваксинацията, остри респираторни заболявания и грип.
  • Ако има слабо изразена болка синдром в различни части на тялото (главоболие, зъбобол, болки в гърлото или ухото и т.н.).

На каква възраст е позволено да се вземе

Лекарството под формата на таблетки, както е посочено в официалните инструкции, не се използва за лечение на деца под 6-годишна възраст. Това се дължи на факта, че една малка трохичка не може да погълне хапче, затова за карапуз, които не са достигнали тази възраст, използват форми на лекарство под формата на суспензия (сироп) или свещи.

Противопоказания и странични ефекти

Както разбрахме, даването на парацетамол в таблетки на деца годишно или в ранна възраст не се препоръчва. Въпреки това, все още има редица противопоказания, в присъствието на които веществото не трябва да се използва. Те включват:

  • Индивидуална чувствителност към основните или допълнителни компоненти.
  • Наличието на заболявания на стомашно-чревния тракт (язва, ерозия).
  • Възниква по-рано кървене на стените на храносмилателния тракт.
  • Отсъствието на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа в организма.
  • Ако има патологични процеси в бъбреците, черния дроб и има сериозни заболявания на кръвта.

Ако приемете лекарството неправилно или се предозират, могат да се появят следните нежелани реакции:

  • алергични прояви (кожен обрив и сърбеж);
  • нарушение на образуването на кръв;
  • нарушения на черния дроб, стомаха и червата.

Инструкции за употреба и дозиране

Лекарството може да се дава до 3 пъти дневно, като дневната доза се разделя на 3 пъти. Дозировката на парацетамол в таблетки се изчислява, като се вземе предвид възрастта, така че за деца на възраст до 14 години могат да се дават по 200 mg едновременно, за юноши над 14 години - единична доза от 500 mg. Минималният интервал между дозите трябва да бъде най-малко 4 часа.

Тук е важно да се отбележи, че правилно избраната доза е изключително необходима в този случай, в противен случай може да възникне предозиране, което води до много негативни последици, така че не се лекувайте самостоятелно, а по-скоро се консултирайте с лекар, който може да предпише необходимото и адекватно лечение на бебето.

свръх доза

В случай на предозиране могат да се появят следните симптоми:

  • коремна болка;
  • гадене и повръщане;
  • коремни спазми;
  • разхлабени изпражнения;
  • увреждане на черния дроб.

При продължително предозиране се развива:

  • анемия;
  • неутропения;
  • тромбоцитопения;
  • нефротоксичност.

Ако имате подобни симптоми след приема на лекарството, спешно трябва да се консултирате с лекар. Това е посочено и в инструкциите за употреба.

Взаимодействие с други вещества

  • Когато приемате парацетамол таблетки, не трябва да приемате паралелно други лекарства, които имат този компонент, в противен случай съществува огромен риск от предозиране.
  • Приемането на барбитурати в комбинация с това вещество намалява антипиретичния ефект на последното.
  • Не се препоръчва едновременно приемане на антиконвулсанти, като тази комбинация повишава токсичните ефекти върху черния дроб.

аналози

Днес има много лекарства, чийто основен компонент е парацетамол. Например:

Има и лекарства с подобен ефект. Те включват продукти на основата на ибупрофен:

Понякога, в зависимост от ситуацията, могат да се предписват лекарства като:

Тези лекарства имат възрастови ограничения, така че е опасно да ги предписвате на детето си.

Отзиви

Понякога прегледите на други играят важна роля при избора на едно или друго лекарство, така че четем мненията за този инструмент в таблети и искаме да ви предложим някои от тях.

  • Потребителят Бонифа е майка на три бебета и е запознат с концепцията за “висока температура” от първа ръка. Лекарите постоянно приписват различни сиропи и, както се оказа, основният им компонент е парацетамолът. Тя се консултира с лекар, се запознава с инструкциите и сега, ако децата имат треска, използва хапчета, защото те нямат голям брой помощни компоненти, от които някои деца имат алергии, а лекарството в тази форма е не по-малко ефективно.
  • Синът на потребителя marina84g30 е на 5 години и също му дава същото лекарство при хапчета, когато телесната му температура се повиши поради болест. Инструментът е ефективен и не по-лош от скъпите аналози, най-важното е да се избере правилната доза, а това ще помогне на инструкциите за употреба.
  • Но той не се вписва в децата на Хелън, не бие топлината, но не й позволява да се издига, така че е доста трудно за нея да съветва това лекарство.
  • Детето на Вера е алергично към основния компонент на това лекарство, така че трябва да използвате други лекарства, така че не трябва да забравяте, че всяко бебе е индивидуално, така че трябва да се дава с повишено внимание, особено за първи път.
  • Дина Р. също споделя мнението си. Това лекарство винаги е в комплекта за първа помощ, тъй като помага за справяне с болка от различно естество и инфекциозни заболявания в началния етап не само за възрастни, но и за най-малките, най-важното е да се определи необходимата доза.

Видео за това как да се справим с температурата при децата

Когато трохите имат такъв симптом, родителите веднага отиват в аптеката и искат „магическо“ хапче или сироп, за да се справят с този неприятен симптом. След като гледате този видеоклип, ще можете да разберете какви условия трябва да се организират в стаята, където детето е и какви мерки трябва да се предприемат първо, както и да разберете кога не си струва да забавите обаждането или да посетите лекар.

Полезна информация

Парацетамол сироп се произвежда и за деца, просто е по-удобно да го давате на бебета и свещи. Както казахме, това лекарство има аналози, като например свещичките Efferalgun, които помагат за предпазването на храносмилателния тракт на детето, или същия Efferalgun под формата на сироп. Можете също така да прочетете инструкциите на тези лекарства и прегледите на тези, които вече са ги използвали на практика, и споделиха своите впечатления.

Как да се дават таблетки парацетамол на деца: правилна доза

Сред популярните средства за справяне с треска и болка при децата са хапчета, при които парацетамолът действа като активно вещество. Счита се за най-ефективното и безопасно за тялото на детето.

Препаратите на базата на парацетамол имат три основни свойства: те облекчават температурата, възпалението и болката.

  • Борба с висока телесна температура по време на простуда, ARVI или грип. Може да се прилага на деца на възраст 2 месеца след намаляване на допустимата доза.
  • Понижаването на температурата започва бързо и има дълготраен ефект - не се наблюдава по-нататъшно увеличение.
  • При някои деца високата температура може да бъде придружена от спазми. Парацетамол е разрешен за такива неприятни симптоми.
  • Намалява или елиминира болката. Например, зъб или главоболие.
  • Успоредно с това можете да давате и други лекарства. Nurofen като активна съставка съдържа ибупрофен, така че тяхната ротация е позволена.

Трябва да се има предвид, че парацетамолът елиминира само симптомите на заболяването, но не е предназначен за неговото лечение. Основната причина за болката или треската трябва да бъдат идентифицирани и лекувани с други лекарства.

Дозировка на лекарството

Парацетамолът се предлага в три основни форми: свещи, хапчета и сиропи. Можете да си купите в аптека средства, където активната съставка е в чиста форма - например, Panadol. Таблетките Panadol, в допълнение към активната съставка, имат натриев бикарбонат, който създава алкална среда в организма. Благодарение на това Panadol действа по-бързо.

свещи

Те се поставят ректално - в ануса на детето. Преди процедурата трябва първо да измиете ръцете си. Бебето сложи, обърни се на една страна, огънете краката и ги натиснете към корема. Бавно и внимателно поставете супозитория. Активното вещество се абсорбира от чревните стени и има бърз ефект при висока температура. Деца до три месеца, дозата се избира само от лекар.

В аптеката можете да намерите следната доза от лекарството:

  • от 3 месеца до една година, свещи се предписват на 0,08 грама;
  • от 1 година до 3 години - 0, 17 грама;
  • от 3 години до 6 - 0, 33 грама;
  • От 6 години и повече се предписват два супозитории от 0, 33 грама.

Не използвайте повече от 4 свещи на ден.

таблетки

Те са разрешени за деца от две години. На детето се дава лекарство, предварително смачкано и разредено с вода. Детските парацетамол таблетки се предлагат в доза от 200 mg:

  • от 2 години до 6 назначават по 1-2 таблетки едновременно;
  • от 7 до 12 години е разрешено едно пълно хапче;
  • Деца над 12 години могат да дават по две таблетки наведнъж.

В някои случаи този формуляр може да се приема и деца до една година. Особено когато става въпрос за много високи температури с появата на спазми. В такива случаи употребата на лекарството е разрешена в следната доза:

  • от раждането до 3 месеца, дозата е 10 mg на килограм;
  • от 3 месеца до една година, максималната дневна доза е 120 mg;
  • от една до две години максималната дневна доза е 150 mg.

сироп

Тази лекарствена форма има течна консистенция и приятен вкус, така че децата могат лесно да го погълнат. Сироп може да се дава още два месеца. Понякога лекарите, като се има предвид състоянието на детето по време на заболяването, могат да предпишат сироп през първите седмици от живота.

Комплектът включва удобен дозатор за спринцовка или мерителна лъжица, с който се измерва точното количество суспензия. Лекарството не може да се разрежда с вода, по-добре е да се даде на детето да пие, след като го вземе.

Чрез разделянето на спринцовката се набира точната доза:

  • от раждането до 6 месеца, дозата се изчислява от лекуващия лекар;
  • от 6 месеца до една година, максималната доза е 5 mg, минималната е 2,5 mg;
  • до 3 години, дозата е 5 - 7,5 mg;
  • от 3 до 6 години - максималната доза е 10 mg;
  • от 7 до 12 години - около 15 mg.

Лекарството започва да действа в рамките на 30 минути след поглъщане. При висока температура сиропът дава не повече от три дни. Като обезболяващо, лекарството е разрешено за период до пет дни.

Аналогът на лекарството Парацетамол е Panadol. Разрешено е за деца от 3 месеца. Panadol Baby може да се използва за облекчаване на треска, възпаление и болка. Можете да приложите и след ваксинация.

Функции на приложението

Преди да даде лекарство на детето, е необходимо да се консултирате с педиатър. Той ще предпише правилната доза и ще говори за правилата за приемане.

  • Дозата на лекарството зависи от възрастта и теглото на детето.
  • Таблетките парацетамол трябва да се дават за облекчаване на топлината с интервал от 6 часа. Не повече от четири пъти на ден.
  • При деца под една година температурата трябва да се понижи, ако се е повишила над 38 градуса.
  • Не давайте парацетамол на кърмачета повече от три дни. Техните вътрешни органи все още не са напълно оформени, така че на черния дроб се създава допълнително натоварване.
  • Такова антипиретично лечение не трябва да се прилага за профилактика.
  • Малко дете трябва първо да разтвори хапчето във вода.
  • Не трябва да използвате таблетка, предназначена за възрастни - не е възможно точно да се определи дозата.
  • Нурофенът има по-дразнещо действие върху стомаха от Панадол. Затова е по-добре да спрете на последното лекарство.

Съвети за приемане на лекарства, които включват парацетамол

  • Има различни форми на освобождаване на тази активна съставка. Може да бъде в свещи, сиропи или под формата на суспензия. Те са най-подходящи за деца под една година.
  • За да намалите вредното въздействие върху черния дроб, трябва да давате лекарството след хранене.
  • Дозата от 150 mg на килограм тегло е опасна за детското тяло.
  • Предозирането може да се разпознае от следните симптоми: кожата става бледа, появяват се гадене и повръщане. В този случай, спешно трябва да се консултирате с лекар.

Понякога, когато температурата е висока и е трудно да се намали, на децата се предписват две лекарства едновременно: Нурофен и Парацетамол. Дайте тези лекарства, запазвайки интервала. Nurofen действа бързо и ефектът е по-дълъг.

Можете да комбинирате Nurofen с парацетамол по едно и също време. В този случай половината от дозата се взема от всяко лекарство.

Противопоказания

  • Не предозиране на лекарството и честа употреба, което се отразява неблагоприятно на функционирането на черния дроб. Има гадене, повръщане.
  • Индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството. Могат да възникнат алергични реакции.
  • За деца под две години парацетамолът трябва да се прилага с повишено внимание - лекарството може да причини астма.
  • Не трябва да давате два парацетамола едновременно. Това ще доведе до отравяне на тялото. Може да се прилага с други антипиретици, например, с Nurofen.
  • Предозиране може да възникне, ако интервалът между лекарствата не се спазва. По-добре е да се комбинират лекарства с народни средства.
  • Лекарството е противопоказано при заболявания като анемия, хипербилирубинемия и нарушения в бъбреците и черния дроб.

Ако се появи поне един симптом, това лекарство трябва да се замени с друго. Nurofen рядко причинява алергии и причинява по-малко увреждане на вътрешните органи. Освен парацетамол, Nurofen се предлага под формата на супозитории, таблетки и сироп.

Аптеките имат много лекарства, които съдържат парацетамол. Panadol се предлага в таблетки, свещи и сиропи. Panadol Baby е специално произведен за малките.

Не забравяйте, че всички лекарства трябва да се държат далеч от деца. По-добре е лекарствата за възрастни да се съхраняват отделно от детските, за да не се бъркат лекарствата поради повишеното вълнение по време на болестното състояние на детето.

Преди да дадете на детето парацетамол, трябва да се консултирате с Вашия лекар. Той е този, който ще ви каже какво е по-добре да изберете формата на дозата, дали да я комбинирате с други антипиретични лекарства. Изчислява точната допустима доза. Само чрез спазване на правилата и препоръките може да се намалят страничните ефекти и предозиране.

Дозировка на парацетамол таблетки 200 и 500 mg за деца при температура: инструкции за употреба на лекарството

Много заболявания са придружени от треска и болка. Най-доказаният медикамент за такива случаи е парацетамол. Той има няколко форми на освобождаване, така че е важно да се вземе предвид количеството лекарства при лечението на деца. Трябва да знаете от каква възраст е разрешено лекарството, от какво е възможно, какви са възможните противопоказания и странични ефекти, както и лекарствени аналози, които имат достъпна цена и голям спектър на действие.

Форма на освобождаване и състав на лекарството

Лекарството има пет основни форми на освобождаване: таблетки, капсули, ректални супозитории, сироп и суспензия. Напоследък има ефервесцентни таблетки и разтворим прах, които имат не по-малко висока ефективност от доказаната форма. В основата на всеки вид е активното вещество парацетамол, в зависимост от формата на освобождаване има помощни вещества. Таблицата показва основния състав на всеки вид лекарство.

Парацетамол Действие

Лекарството се разтваря бързо в тънките черва. При вземане на 0,5 g от лекарството в кръвната плазма в рамките на 10-60 минути, има до 6 μg / ml от активното вещество. Освен това, в продължение на 6 часа, тази цифра достига 11 μg / ml. Лекарството се разпространява бързо в целия организъм, с изключение на мастната и гръбначно-мозъчната течност. Съставките на парацетамол се обработват в черния дроб и пикочните пътища. Ето защо е необходимо да се следи дозата на лекарството: натрупването на вещества може да причини увреждане на чернодробната тъкан.

Особеността на лекарството е, че основният компонент е насочен към блокиране на циклооксигеназата в централната нервна система. Това има положителен ефект върху облекчаването на болката и намаляването на температурата, без натоварване на лигавиците на стомаха. Лекарството няма възпалителен ефект, който позволява използването му преди посещение на лекар.

Парацетамолът е най-силното лекарство в сравнение с други. Той има широк спектър на действие, в допълнение към унищожаване на температурата: спомага за облекчаване на умерена болка при грип, невралгия, менструация и болка в главата или зъбите.

Показания за употреба на лекарството

Всички видове парацетамол имат същите показания. Всеки знае, че лекарството помага при треска, но също така помага при лек синдром на болката.

Инструментът може да приема със:

  • ревматични болки;
  • мускулен дискомфорт при настинки;
  • главоболие, зъбобол;
  • периодична женска болка;
  • невралгия.

Силен ефект се забелязва при грип или ARVI, когато заедно с температурата се появява болка в ставите и мускулите. Важно е да се има предвид, че лекарството е насочено само към спиране на болката и намаляване на високата температура, но не и на лечение. Необходимо е да се прилага комплексна терапия за предотвратяване на усложнения.

Инструкции за употреба и дозиране на Парацетамол

При лечението на всяко заболяване трябва да се вземат предвид всички нюанси. Особено се отнася до употребата на парацетамол за малки деца. Предозирането на лекарството може да предизвика опасни усложнения. За да се избегнат последствията, важно е да се знае колко вещество може да се дава на ден в зависимост от формата на освобождаване.

На каква възраст можете да вземете и как да изчислите дозата за детето?

За колко години може да се използва парацетамол за деца? Използването на лекарството под формата на таблетки е разрешено за пациенти на възраст над 24 месеца. Едногодишното дете се препоръчва да се използват ректални свещички, а след 2 години - сироп, който има приятен вкус. Ако не е възможно да си купите сироп или свещи, можете да дадете на детето хапче. Преди това трябва да се натроши в прах и да се смеси с вода.

В зависимост от причината за лошото здраве, е необходимо да се даде специфична доза парацетамол на деца. За младите пациенти тя се изчислява по следния начин: 10 mg от лекарството са необходими за 1 kg тегло. На 5-6 години детето се дава около 200 mg на ден, след 12 може да увеличите дозата до 0,5 g на ден.

Приложение на сироп

Деца на възраст 2 години трябва да използват свещи и сироп по време на терапията. Тези форми на освобождаване се отличават с тяхната ефективност и достъпна цена. Освен това, за малките пациенти те са лесни за употреба.

Преди употреба бутилката с лекарството се разклаща. На бебето трябва да се предложи сироп преди ядене, като се дава да се пие много чиста вода. Не разреждайте течния компот или сок, защото лекарството има приятен вкус. За бебета се разрешава смесването на продукта с мляко или каша.

Дозировката се избира индивидуално, въз основа на възрастта, теглото и диагнозата на бебето. Деца на възраст под 2 месеца трябва да се консултират с лекар. На по-възрастна възраст (12 месеца) е позволено да се използват 20 ml лекарство на ден, 28 ml на 1 година и 36 ml на 2 години. За деца в предучилищна възраст е подходящ обем от 40 ml, а след 7 години - 56 ml. На възраст от 9 до 12 години, 80 ml от лекарството е позволено.

Не можете да давате сироп повече от четири пъти на ден, а интервалът между дозите трябва да бъде 4-5 часа. Курсът на лечение е приблизително три дни, по-продължителната употреба е нежелана.

Използвайте свещи

Свещи могат да се използват за най-малките деца. Преди употреба трябва да измиете ръцете си, извадете супозиторията от опаковката и внимателно поставете бебето в ануса. Препоръчва се процедурата да се извърши след дефекация или клизма. За по-ниска доза е позволено да се разделят свещите на няколко части, като се изглаждат краищата на разреза.

Свещи трябва да се използват 2-4 пъти на ден с интервал от 3 часа. Допустимата доза също трябва да се изчисли, като се използва проста формула: умножете теглото с 10 mg. Не използвайте повече от 60 mg / kg лекарства дневно. Инструментът се предлага в различни дозировки. На възраст от 3 години е необходимо да се прилагат не повече от 100 мг, след 3 - до 200 мг. От 5 до 10 години се препоръчва да се избере доза от 250 mg едновременно. Продължителността на лечението е не повече от 3-5 дни.

Дозировка на таблетки

Дозировката на таблетките се изчислява по следния начин: 1 kg теглото представлява до 15 mg от лекарството. Продължителността на лечението е до 3-5 дни. При липса на симптоми количеството лекарства трябва да се намали гладко. Таблетките не трябва да се дават често: максималната дневна доза се разделя на няколко метода и се прилага на интервали от 4 часа. Каква доза е безопасна? В деня е позволено да се използва до 60 mg на 1 kg от детското тяло.

Противопоказания

Лекарството има сравнително малък списък от противопоказания. Те включват индивидуална непоносимост и алергична реакция към компонентите на продукта. Таблетките не трябва да се използват при пациенти под 2-годишна възраст. Пептична язва или ерозия на лигавицата, склонност към вътрешно кървене и други заболявания на стомашно-чревния тракт също са пречка за употребата на парацетамол за дете. С високо ниво на калий в кръвта да се прибегне до такова лечение не се препоръчва.

Странични ефекти

Основната последица от негативните ефекти на веществото върху тялото е алергична реакция, която се проявява в сърбеж, зачервяване или обрив по кожата. Много рядко употребата на средства може да предизвика кървене или разстройство на стомашно-чревния тракт. Ако след консумирането на лекарството се появи алергия върху тялото на детето или той започна да се чувства по-зле, тогава е необходимо да се спре лечението и веднага да се покаже бебето на лекаря.

Симптоми на предозиране и действия за отглеждане

Важно е да се изчисли точно дневната норма или да се придържа към определената схема. Предозирането на лекарството може да причини тежко увреждане на черния дроб или смърт. В случай на леко отравяне се наблюдава гадене или повръщане, както и чревно разстройство. Умерената и тежка форма се характеризират с тежка дясна болка, разширяване на черния дроб, сънливост. Възможно е развитието на жълтеница, понижаване на кръвното налягане или нарушаване на вътрешните органи.

Аналози означава

Преки заместители на парацетамол с подобна активна съставка:

  • Efferalgan;
  • Panadol;
  • Kalpol;
  • Ibuklin Junior (парацетамол + ибупрофен).

Сред подобни агенти в действие са нестероидни противовъзпалителни средства (ибупрофен, диклофенак, нимесулид и др.). Тези лекарства понякога са скъпи, но имат подобни показания. Не всички лекарства се произвеждат специално за деца, така че трябва сами да изчислите дозата. По-добре е да се даде предимство на доказан парацетамол, защото на достъпна цена и малък списък от противопоказания.

"Парацетамол": инструкции за употреба на таблетки за деца от 1 година с изчисляване на дозата

Парацетамол се дава на дете при висока температура, главоболие и зъбобол. Счита се за безопасно лекарство, защото дори и при тройна свръхдоза, тя не предизвиква усложнения. Въпреки това, както при всяко лекарство, Парацетамол има свои специфики и трябва да се лекува с повишено внимание. Преди лечението е необходимо внимателно да се проучат инструкциите за употреба на парацетамол, като се обърне специално внимание на изчисляването на дозата на таблетките за деца на възраст 1 година и повече.

Съставът и формата на освобождаване на лекарството

Парацетамол за деца е антипиретик и аналгетик, с лек противовъзпалителен ефект. Неговата ефективност е особено висока при вирусни инфекциозни заболявания - с бактериални заболявания тя помага малко.

Терапевтичният ефект на лекарството се основава на инхибирането на производството на химични съединения, които са отговорни за развитието на възпалителни процеси, стимулират треската и появата на болка. Обезболяващ и противовъзпалителен ефект се постига поради ефекта на лекарството върху клетките на централната нервна система.

Предимството на лекарството спрямо други противовъзпалителни средства е, че то не оказва особено дразнещо действие върху стомашната лигавица. Парацетамолът бързо навлиза в кръвта, като най-голямата му концентрация се достига в периода от 30 минути до час и половина - в зависимост от формата на лекарството. Инструментът се екскретира в урината след обработка в черния дроб в рамките на 4 часа.

Активното вещество на лекарството е същото име, също така е известно като пара-ацетаминофенол. За деца парацетамолът се произвежда в различни форми:

  • Свещи - съдържат компоненти, които са най-безопасни за детето. Ректално инжектираното лекарство се абсорбира в кръвта по-бавно, отколкото при поглъщане (час и половина), поради което ефектът идва по-късно, но е по-траен. Лекарите могат да предписват свещички за лечение на едногодишно дете и дори на бебе от 3 месеца.
  • Суспензия - сред ексципиентите - глицерол, сорбитол, аромати и захароза. Може да се използва от 1 месец (само по указание на педиатър).
  • Сироп - съдържа етанол (96%), помощни вещества, аромати, оцветители. Максималната концентрация в кръвта се наблюдава след половин час след поглъщане. Инструментът се препоръчва за възраст от шест месеца до 12 години.
  • Таблетки или капсули - произведени в дозировка от 200, 500 mg. Децата могат да се дават от 3 години (при спазване на дозата).
  • Tablet-pop за приготвяне на разтвор.

Напоследък, парацетамол, произведен под формата на сладки сиропи, суспензии, е получил особена популярност. Като приема тези лекарства, заедно с активните терапевтични компоненти, бебето получава огромно количество аромати, подсладители, аромати. Те могат да предизвикат алергични реакции, докато алергията към самия парацетамол е много рядка. Това означава, че идеалният вариант за малки деца - свещи.

Описание и дозировка на парацетамол за деца

Възможно ли е да се даде парацетамол на деца и в каква доза. Този инструмент ефективно се справя с високите температури, докато причината за заболяването няма ефект, а само блокира симптомите - болка и треска. Дали неговото приемане е оправдано и какво е това лекарство, научете от тази статия.

Каква температура може да се блъсне

Повишената телесна температура може да бъде резултат от различни възпалителни процеси, вирусни или бактериални инфекции. Така че тялото се бори с патогените. Температурата не надвишава 38,5 0 (за деца под 5 години - 38 0 C), лекарите не се препоръчва да свалят, за да не се намесва с естествените защитни механизми.

Учените са открили, че повечето вируси и бактерии умират при такива температури или оцеляването им е застрашено. Обаче, в случай на зъби при бебета, хипертермията не носи никаква функционална значимост, следователно е възможно да се даде на дете антипиретици при по-ниски нива от 38-38,5.

По-високата ефикасност на парацетамола при вирусни инфекции, като антипиретик

Подобна реакция е възможна и като последица от ваксинацията. Затова винаги е необходимо да се поддържат антипиретици и обезболяващи средства в комплекта за първа помощ.

Парацетамол се използва широко за облекчаване на симптомите на треска. Също така, това лекарство има аналгетичен ефект, така че се използва за главоболие, зъбобол, мускули и други видове болка. Действието е насочено директно към мозъчните центрове за терморегулация и болка.

Какво представлява това лекарство

Парацетамолът е ненаркотичен аналгетик. Противовъзпалителният ефект е толкова слабо изразен, че назначаването му не се взема предвид. При проблеми с кръвното налягане лекарството е абсолютно безопасно.

Инструментът не е антивирусен или антибиотик, неговото действие е изключително симптоматично.

Парацетамолът трябва да се приема с повишено внимание при заболявания на бъбреците и черния дроб, както и при захарен диабет, когато става въпрос за суспензия или сироп. Това лекарство е противопоказано и в случаи на непоносимост към фруктоза. Възможни са алергични кожни реакции под формата на уртикария, сърбеж, зачервяване.

Ефектът на парацетамол започва средно четиридесет минути след поглъщане. По-рационално е да го приемате след час-два след хранене, тъй като лекарството се пие веднага след хранене ще се абсорбира много по-дълго, което ще забави началото на ефекта.

На празен стомах парацетамол също е противопоказан, за да се избегнат реакции от страна на стомашно-чревния тракт.

Формуляр за освобождаване

Парацетамолът се предлага в различни форми:

  • таблетки (200, 325, 500 mg);
  • ректални супозитории (80, 170, 330 mg);
  • сироп (120, 125 mg / ml);
  • суспензия (120 mg / 5 ml).

На каква възраст се допуска парацетамол?

За да се изчисли правилно дозата на лекарството, е необходимо поне да се знае приблизително теглото на детето. За изчисление използвайте формулата: 10-15 mg от активната съставка на 1 kg тегло. Приемайте до 4 пъти на ден, на интервали от 4-6 часа.

Парацетамол може да се дава на деца след 1 месец. Въпреки това, ако ситуацията изисква, лекарството се използва за новородени. В този случай лекарството се предписва изключително от лекаря, обикновено под формата на суспензия. Тази форма на парацетамол не съдържа етилов алкохол, затова е по-предпочитана за най-малките. Дозата се изчислява строго по формулата, тъй като малкият организъм е в състояние да реагира дори до лек излишък на дозата.

Свещи с парацетамол са по-удобна форма за деца от първите 6 месеца от живота.

За деца на възраст над 3 месеца е възможно да се използват под формата на сироп или ректални свещички. Сиропът има вкус, но не се препоръчва да се разрежда. По-добре след като я вземете, дайте на детето да пие вода. Ефектът при вземане на сироп идва по-бързо, но с въвеждането на свещи, той е по-дълъг.

Супозиториите се предлагат в дози от 0,08, 0,17 и 0,33 g за деца до 12 месеца, 1-6 години и съответно 7–12 години.

Приемайте лекарството само в случай на спешност. Ако еднократният прием се справи с топлината, не трябва да продължите да използвате, за да предотвратите повишаване на температурата.

Възможно ли е да се дадат на деца парацетамол таблетки

Под формата на таблетки, парацетамолът се предписва по правило за по-големи деца и възрастни. Въпреки това, ако няма затруднения с преглъщането, в тази форма е възможно употребата на лекарството от 3-годишна възраст.

Таблетките се предлагат в дози от 200, 325 и 500 mg.

Понякога лекарите предписват таблетки парацетамол на деца на възраст 2 години. За такива малки трябва да се раздробят и разредят с чаена лъжичка вода. Но лекарството има много горчив вкус, който е малко вероятно да задоволи бебето. Следователно, за тази възраст, е по-добре да се използват сироп или ректални супозитории.

В 5 мл сироп - 1 ч.л., съдържа 120 мг парацетамол

В анотацията към таблетките Парацетамол се посочва, че лекарството е разрешено за деца от 3 години. Повечето педиатри не препоръчват приемането на хапчета за деца под 5 години.

В 3-6 години, допустимата единична доза - 150-200 мг. Най-удобната форма на таблетките е 200 mg. За деца с ниско телесно тегло за едно приложение може да е достатъчно и половината от хапчето.

Учениците на възраст 8-9 години могат безопасно да се дават през цялата таблетка от 325 mg. Честотата на приложение е еднаква за всяка доза - интервал от най-малко 4 часа, от 1 до 4 пъти на ден.

За да се приеме парацетамол за понижаване на температурата, се препоръчва не повече от 3 дни, за да се облекчи болката от различно естество - до 5 дни.

Какво може да бъде в случай на предозиране

При комплексното лечение на заболяването, в комбинация с други лекарства, трябва да се внимава, тъй като те могат да съдържат и парацетамол. В този случай е възможно отравяне на тялото.

Не оставяйте лекарства без надзор на място, достъпно за деца. Един сладък сироп, след като веднъж е в ръцете на бебето, може да го хареса, но нежеланите последствия не могат да бъдат избегнати.

Дневната доза не трябва да надвишава 60 mg / kg от теглото на детето, а единична доза от 140 mg / kg води до смърт. Така че най-добре е да приемате 10-15 мг на 1 кг тегло.

Ако температурата се загуби не е много ефективна, не трябва да се стреми да подобри ефекта чрез увеличаване на дозата на лекарството или честотата на неговото използване. В този случай трябва да се консултирате с Вашия лекар и да изберете други средства.

Във всеки случай, дори ако се следват препоръките за кандидатстване, трябва да се следи състоянието на пациента, така че без загуба на жизнените минути да се вземат мерки в случай на индивидуална непоносимост или предозиране.

При превишаване на нормите на дозиране или при продължително приемане на парацетамол е възможно проявление на следните симптоми:

  • бледа кожа;
  • гадене;
  • повръщане;
  • болка в черния дроб;
  • повишен билирубин в кръвта;
  • бъбречна недостатъчност;
  • аритмия;
  • панкреатит;
  • коремна болка;
  • кома.

Първите признаци на предозиране могат да се проявят както в първия ден с предозиране с еднократна доза, така и постепенно при продължителна употреба на лекарството.

Спешна помощ при интоксикация е незабавно да спрете приема на лекарството, за предпочитане последвано от стомашна промивка. Няма да е излишен прием на ентеросорбент. След като е предприела първите необходими мерки, е наложително да се поиска спешна помощ.

Не приемайте лекарството в доза от 60 мг на 1 кг телесно тегло на детето. При увеличаване на дозата над 150 mg на 1 kg е възможно летален изход.

данни

Въпреки относителната безопасност на лекарството, е необходимо да се помнят възможните сериозни последствия и в никакъв случай да не се самолечи, особено когато става въпрос за здравето на детето. Въпреки това, в спешни случаи, родителите трябва да знаят какво да направят, за да осигурят спешна помощ на бебето преди пристигането на лекаря.

Повишаването на температурата е само симптом. Действайки само върху него, не е възможно да се спре хода на заболяването. Ето защо приемането на парацетамол може да помогне за облекчаване на треска или болка, но само лекуващият лекар трябва да определи причината за заболяването и да предпише подходящо лечение.

Как да изберем термометър за дете, прочетете тук, защото освен живак има и по-удобни форми за новородени, под формата на зърно, или капризни - безконтактни термометри.

Препоръчваме ви да прочетете статията за това, кои са първите стъпки, които трябва да се предприемат, ако детето се намокри.

Описание и дозировка на парацетамол за деца: 1 коментар

Основните предимства на парацетамола са, че лекарството определено е по-евтино от другите антипиретични и аналгетични лекарства и не дразни чревната лигавица Бързата ефикасност на лекарството се дължи на факта, че лекарството бързо влиза в кръвта.

Дозировка на парацетамол в таблетки за деца при температура.

Парацетамол за деца: дозировка в таблетки при температура на детето. Съвети лекари.

При високи температури всеки човек се чувства зле. Малко дете, за разлика от възрастен, не може да понася продължителни главоболия. Затова трябва да се внимава как да се намали топлината с лекарства. Медицински експерти препоръчват приемането на парацетамол на деца. Счита се за най-ефективното и безопасно за тялото на детето.

  • Борба с висока телесна температура по време на простуда, ARVI или грип.
  • Можете да дадете на деца на възраст 2 месеца, след намаляване на допустимата доза.
  • Бързо понижаване на температурата и дълготраен ефект.
  • Допуска се за неприятни симптоми. При някои деца високата температура може да бъде придружена от спазми.
Не забравяйте! Таблетките елиминират само симптомите на заболяването, но не са предназначени за неговото лечение. Основната причина за болката или повишената температура трябва да бъдат идентифицирани и лекувани при деца с други лекарства.

Преди да дадете на детето парацетамол, трябва да се консултирате с Вашия лекар. Той е този, който ще ви каже какво е по-добре да изберете формата на дозата, дали да я комбинирате с други антипиретични лекарства. Изчислява точната допустима доза.

Дозата в таблетки при температура зависи от възрастта на бебето.

Дозировка на парацетамол в таблетки за деца

Студената медицина може да се произвежда в три форми: в свещи, таблетки и сироп. Всички те имат един и същ ефект върху тялото, но вариантът в таблетките е най-икономичен.

Дозата се изчислява въз основа на теглото на бебето. Един килограм изисква 10 милиграма от веществото. Това означава, че ако тежи съответно 5 килограма, той трябва да получи 50 милиграма, което е приблизително от лекарството.

Температурата ще бъде по-ниска за около 30 минути след употреба. По това време се препоръчва да се следи състоянието на бебето.

Ако температурата в бебето се наблюдава през целия ден, тогава е възможно да се даде суспензията няколко пъти. В този случай интервалът между употребата трябва да бъде най-малко шест часа. През деня можете да сваляте топлината по този начин максимум 4 пъти.

Как да се дава парацетамол 200 mg на деца: дозировка в таблетки

Широка употреба на таблетки, придобити в доза от 200 mg. Те могат бързо да се абсорбират в тялото, като по този начин упражняват антипиретичен ефект. В допълнение към студа, той се приема за зъбобол, остеохондроза и невралгия. Оценената ставка зависи от възрастовата категория на лицето.

Бебета до една година приемат парацетамол таблетки не се препоръчва, но в някои случаи, когато става въпрос за много високи температури с появата на гърчове, се разрешава да се използва в следната доза:

  • От раждането до 3 месеца, дозата е 10 mg на килограм;
  • От 3 месеца до една година максималната дневна доза е 120 mg;
  • От една до три години максималната дневна доза е 150 mg. Деца до три години са повече от 150 мг. даването не се препоръчва. Желателно е да се замени с еквивалент под формата на сироп. Ако това не е възможно, тогава част от суспензията може да се разтвори във вода. За да се намалят градусите на устройството по този начин, може само веднъж на ден;
  • Ако трохите влезе във възрастовата категория от 3 до 6 години, тогава той може да получи 100 mg наведнъж. Интервалът между дозите трябва да бъде 6 часа. Също така не се препоръчва да се прилага повече от два пъти на ден;
  • Със същия интервал от време можете да намалите топлината на малките деца, чиято възраст е от 6 до 12 години. Но той може да бъде даден вече на 200 mg.
  • Деца над 12 години имат право да дават по две таблетки едновременно.

Ситуацията с възрастните е малко по-различна. За да се намали температурата за тях също е достатъчно 200 мг от лекарството. Но можете да увеличите този брой до 6 пъти на ден, ако е необходимо, на интервали от 4 часа. Ако температурата се е повишила леко, използвайте методите "без таблети".

Възможно ли е да се дадат на детето таблетки парацетамол?

Ако родителят не е сигурен в правилността на избора, тогава не трябва да експериментирате с детето, по-добре е да се консултирате със специалист.

Какво заплашва свръхдозата?

Всеки специалист твърди, че дори и малкото предозиране влияе неблагоприятно на тялото. Например, ако давате на дете до три години не една четвърт, а цялото хапче, тогава съществува риск от увреждане на черния дроб и чернодробната кома.

Постоянно следете състоянието на вашето бебе! Измерва се температурата на всеки 30 минути.

Има и по-малко опасни явления, като леко гадене или повръщане. В редки случаи, след тридесет минути, може да има болка в средата на корема или нарушение на стола. Често след приема на лекарството се появява сънливост. Това означава, че тялото прекарва по-голямата част от енергията си в борбата с инфекцията.

Не трябва да давате два парацетамола едновременно. Това ще доведе до отравяне на тялото. Може да се прилага с други антипиретици, например, с Nurofen. Най-опасната последица от предозиране е интоксикация. В този случай не трябва да се опитвате сами да се справите с проблема, уверете се, че се консултирате с лекар.

Предозиране може да възникне, ако интервалът между лекарствата не се спазва. По-добре е да се комбинират лекарства с народни средства.

Може да има и редица нежелани реакции, след което трябва да спрете да давате на трохите това лекарство:

  • Алергия, която може да се прояви като обрив или копривна треска. В редки случаи се появява оток и уринирането се забавя;
  • Замайване или болка в шията. В този случай трябва да се свържете с лекар възможно най-скоро;
  • Бъбречна колика;
  • Намалено налягане;
  • Нефрит.

След като детето е взело лекарството, той не може да бъде оставен сам. Трябва внимателно да следиш състоянието му.

В това видео, д-р Комаровски ще ви разкаже за разликата между аспирин и парацетамол при високи температури, каква доза трябва да бъде дадена в таблетки:

Разлика на таблетки от сироп и свещи

При закупуване на парацетамол, фармацевт може да предложи аналогов febrifuge в три форми:

  1. Таблетките са най-често срещаната форма. Основният плюс е, че те са средство в естествената си форма. Но тази форма е трудна за приемане на деца под тригодишна възраст. За да направите това, той трябва да бъде добре смачкан и разреден с топла вода;
  2. За ранна възраст е по-добре да се придобие febrifuge под формата на сироп. Тя е по-вкусна и по-лесна за детето да поглъща. Сироп може да се дава още два месеца. Понякога лекарите, като се има предвид състоянието на детето по време на заболяването, могат да предпишат сироп през първите седмици от живота. Деца до една година трябва да използват 5 ml. Освен това, дозата се изчислява в зависимост от теглото на детето. За да намалите температурата по този начин може да бъде не повече от 4 пъти на ден в продължение на 3 дни. Основният недостатък на сиропа е, че е разредена суспензия с химически добавки, т.е. тя е по-малко ефективна. Лекарството не може да се разрежда с вода, по-добре е да се даде на детето да пие, след като го вземе.
  • от раждането до 6 месеца, дозата се изчислява от лекуващия лекар;
  • от 6 месеца до една година, максималната доза е 5 mg, минималната е 2,5 mg;
  • до 3 години, дозата е 5 - 7,5 mg;
  • от 3 до 6 години - максималната доза е 10 mg;
  • от 7 до 12 години - около 15 mg.

3. Свещите също са антипиретично лекарство. Те трябва да бъдат поставени в ануса. Преди процедурата трябва първо да измиете ръцете си. Бебето сложи, обърни се на една страна, огънете краката и ги натиснете към корема. Бавно и нежно въвеждайте свещта.Лекарството се абсорбира в червата и има благоприятен ефект върху тялото. Може да се използва не повече от 4 пъти на ден, с прекъсвания от 4 часа. Деца до три месеца, дозата се избира само от лекар.

В рецептите можете да намерите следната дозировка:

  • от 3 месеца до една година, свещите се определят на 0,08 грама;
  • от 1 година до 3 години - 0, 17 гр.;
  • от 3 години до 6 - 0, 33 гр.;
  • от 6 и повече години се предписват два супозитории от 0, 33 гр.

Не използвайте повече от 4 свещи на ден.

Струва си да се подчертае, че първият вариант, под формата на таблетки, е най-естествената и икономична форма на лекарството. Но да ги приложите за деца от малка възраст е доста трудно.

Съвместимост с парацетамол за деца с други лекарства

Заедно с температурата, детето може да има и други настинки като кашлица, хрема, възпалено гърло и т.н. В този случай лечението с парацетамол няма да бъде достатъчно. Важно е да се обърне внимание дали се комбинира с други лекарства.

Той съдържа малка доза кофеин, може да се увеличи, ако се погълне друго лекарство.

  • Две лекарства за кашлица са комбинирани: No-shpa и Paracetamol. Те могат да се прилагат едновременно;
  • Аналгинът може да се използва само 30 минути след вземането на противогрипно. Препоръчително е да направите това под формата на вътрешни инжекции;
  • Не се комбинират два напълно различни лекарства: парацетамол и ибуфен. И двете действат като противовъзпалително средство;
  • За болки в корема е приемливо да се използва Nurofen. Може да се приложи поне два часа след приемането на първото лекарство;
  • Това лекарство е добре комбинирано със Suprastin, особено ако детето има алергични реакции.

Ако приемате суспензия с непоносимо лекарство, т.е. рискът от нежелани реакции, най-често при прекомерната сънливост.

Студени ползи

Какво парацетамол дава на децата със студ:

  • Антипиретичен ефект;
  • Елиминира възпалението;
  • Минимални странични ефекти;
  • Може да се използва от ранна възраст и в комбинация с други лекарства;
  • Бързо премахва настинките от тялото.

В допълнение към всички качества, има още едно нещо - това е ниска цена. Обобщавайки, си струва да се каже, че парацетамол може да се дава на деца. Дозировката при температурата е значителна.

Видео на дозировката за хапчета

В този видео клип същият лекар казва, че да се прилага, когато парацетамол не помага. Как да намалим температурата на бебето:

Парацетамол за деца

Парацетамол е фармакологично лекарство, което е част от линията на антипиретичните лекарства. Активната съставка на лекарството ацетаминофен има изразена противовъзпалителна, аналгетична и антипиретична активност. Поради високата си ефикасност и добра поносимост, парацетамол често се предписва на млади пациенти, като се започне от самото раждане.

Показания за употреба

Парацетамол се използва за отстраняване на признаци на възпалителни или инфекциозни заболявания.

Когато лекарството е показано:

  • инфекции на децата, грип, ARVI, когато индикаторите на термометъра преодолеят марката от 38 градуса;
  • признаци на невралгия или артралгия;
  • хипертермия след ваксинация;
  • със зъби, придружени от болка;
  • при простудни заболявания, които се проявяват чрез главоболие и мускулни болки;
  • като обезболяващо средство след изгаряния, измръзване, механични наранявания.

Родителите трябва да разберат, че лекарството не засяга причината за патологията, а само временно облекчава състоянието и благосъстоянието на бебето. Ето защо, след като температурата се понижи и болката утихне, е необходимо да се консултирате с лекар, за да определите причината за заболяването и да съставите схема на лечение.

Не се препоръчва температурата да се повишава до 38 ° C, тъй като това предотвратява развитието на защитна реакция на тялото към дразнител.

Противопоказания за деца, получаващи парацетамол

Въпреки че парацетамолът е едно от най-безопасните антипиретични средства и рядко причинява непоносимост, в някои случаи ще трябва да бъде изоставен.

  • свръхчувствителност към парацетамол - поява на алергични реакции или признаци на непоносимост;
  • бъбречни и чернодробни нарушения с признаци на недостатъчност;
  • възпалителни реакции в областта на ректалната област (важно за свещи);
  • анормални показатели за левкоцити и тромбоцити в кръвта;
  • хепатитен вирусен произход;
  • доброкачествена хипербилирубинемия.

За деца под 1 месец парацетамол се предписва с повишено внимание, само след одобрение от педиатър.

Какви са формите на парацетамол за деца

Поради разнообразието от фармакологични форми е възможно да се избере най-удобния начин за използване на лекарството за пациента.

Какво предлагат фармацевтите:

  • таблетки в две дози - 200 и 500 mg парацетамол в едно хапче, опаковани в блистери по 10 броя;
  • ефервесцентни таблетки - едно хапче съдържа 500 mg от активното вещество, произведено в пластмасови тръбички от 10 или 20 единици;
  • ректални супозитории в шест дози - 50, 100, 125, 250 или 500 mg ацетаминофен могат да се съдържат в една супозитория;
  • Концентрация на сироп от 2,4% - 24 mg от активното вещество на 1 ml течност се произвежда в бутилки от 50 и 100 ml.

Сироп се счита за една от най-удобните форми за деца. Притежава приятен вкус, благодарение на ароматните добавки и за разлика от таблетките, децата лесно могат да го погълнат.

Препоръчва се да се дава парацетамол преди хранене или хранене. Разрешено е лекарството да се разтвори в чай ​​или бутилка вода.

Дозировка на парацетамол

Тялото на децата е доста чувствително към приема на каквито и да е медикаменти, така че дозата на лекарството трябва да се изчислява много внимателно.

таблетки

Тази форма на парацетамол се препоръчва при млади пациенти на възраст от две години. Такива бебета вече могат да преглъщат лекарството и са по-търпеливи с неприятни вкусове. Хапчето може да бъде фино смачкано и смесено със сладка напитка.

За да изчислите дневната доза, е необходимо да се вземе предвид теглото на детето - за всеки килограм телесно тегло трябва да вземете 10 mg чист парацетамол. Получената доза се разделя на 3-4 пъти.

Максимална дневна доза:

  • за деца от 2 до 6 години - 150 mg;
  • 6 - 12 години - 200 mg.

свещички

Свещи са предназначени за местна употреба - те трябва да бъдат вкарани в ануса на бебето, опитвайки се да го поставят възможно най-дълбоко. Чревното черво е богато на кръвоносни съдове, така че хранителните вещества се абсорбират много бързо.

Средната единична доза парацетамол в супозитории е 10-12 mg на 1 kg телесно тегло, но не повече от 60 mg / kg.

  • от шест месеца до една година - 50-100 mg;
  • от един до три - 100-150 mg;
  • от три до пет години - 150-200 mg;
  • от пет до десет - 250-350 mg;
  • от десет до дванадесет - 350-500 мл.

Тъй като свещите се предлагат в няколко дози, е удобно да ги използвате и преброите. За бебета са подходящи супозитории с ниска доза - за по-големи деца можете да използвате една голяма свещ или няколко супозитории с по-ниска концентрация на парацетамол.

Парацетамол в големи количества е токсичен за черния дроб, така че лекарството не трябва да се използва дълго време. Курсът на лечение като антипиретик не трябва да надвишава 3 дни, болкоуспокояващи - 5 дни.

сироп

Приемането на парацетамол в сироп е позволено от втория месец от живота на детето, а в някои случаи педиатърът може да предпише лечение на новородени.

Как да се даде:

  • от 3 месеца до 1 година - 60-120 mg на доза;
  • от 1 година до 6 години - 120-240 mg на доза;
  • от 6 до 14 години - 240-480 mg на прием.

Удобно е да се използват чаени лъжички за преброяване: една лъжица от суспензията съдържа около 5 ml течност или 120 mg парацетамол. Трябва да пиете сироп преди хранене с интервал между процедурите на 4-6 часа. Препоръчва се предварителна суспензия да се разбърква, възможно е да се използва в чиста форма или да се разбърка в напитка.

Дори ако дозата на лекарството е изчислена правилно, това не премахва отговорността от родителите. Необходимо е да се следи отблизо състоянието на детето, а в случай на нежелани реакции и влошаване на здравето, да се извика линейка.